Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Pomysł na parapet wewnętrzny, czyli jaki parapet wybrać do domu?

Pomysł na parapet wewnętrzny, czyli jaki parapet wybrać do domu?

W ostatnich latach coraz więcej osób zwraca uwagę na funkcjonalne i estetyczne aspekty każdego elementu wystroju. Parapet wewnętrzny może wydawać się mało istotny, ale to właśnie dzięki niemu można ozdobić wnętrza, nadając im wyjątkowego charakteru. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być zatem przemyślany. Czytaj dalej i sprawdź nasze inspiracje na parapet wewnętrzny.

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny?

Parapet wewnętrzny to element, który chroni ściany przed zabrudzeniami, wilgocią oraz śniegiem i deszczem, które mogą dostać się do wnętrza przez okno. Dlatego też istotne jest, aby wiedzieć, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny. Standardowo powinien być wysunięty od ściany o około 3-5 centymetrów. Jednak zdarza się, że w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika wartości te mogą wynosić 10-15 centymetrów. To, ile ma wystawać parapet wewnętrzny, zależy od gustu i funkcji, jakie ostatecznie chce się uzyskać. 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ

Jak zmierzyć parapet wewnętrzny?

Jak zmierzyć parapet wewnętrzny to ważne pytanie, na które warto znać odpowiedź szczególnie gdy planujesz zmiany we wnętrzu domu. W pierwszej kolejności konieczne jest zaopatrzenie się w miarkę, którą dokonasz pomiaru. Na początek należy zmierzyć szerokość, czyli odległość od ściany zewnętrznej do wnętrza mieszkania. Następnie niezbędne jest określenie długości parapetu. Pomiar powinien być zakończony wyznaczeniem grubości parapetu, co jest szczególnie istotne przy doborze materiałów montażowych. Znając wszelkie wymiary, możesz zdecydować się na parapet wewnętrzny, który będzie idealnie pasował do Twojego pomieszczenia i przystąpić do jego montażu.

Jak zamontować parapet wewnętrzny?

Instalacja może wydawać się skomplikowana, lecz odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, jak zamontować parapet wewnętrzny umożliwi wykonanie zadania w stosunkowo krótkim czasie. Aby ułatwić Ci mocowanie elementu, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik instruktażowy.

  1. Zmierz dokładnie szerokość wnęki okiennej. Do uzyskanej wartości dodaj około 6 cm – 8 cm, ponieważ końce parapetu montuje się w ścianie.
  2. Jeśli parapet nie mieści się w szczelinie między ościeżnicą a murem, konieczne jest jej powiększenie i skucie. W przypadku, gdy luka jest za duża, wówczas niezbędne jest naniesienie wyrównującej zaprawy cementowej.
  3. W dolnej części ościeżnicy wykonaj trzycentymetrowe podcięcie, które pozwoli Ci na stabilne osadzenie parapetu wewnętrznego.
  4. Ostateczny montaż parapetu zależeć będzie od materiału, z jakiego został wykonany. Elementy z drewna i PCV wymagają jedynie pianki montażowej. Z kolei parapety kamienne muszą być mocowane za pomocą kleju poliuretanowego. Preparat nanieś na spód parapetu i na mur. Element połóż na murze, dociśnij mocno do powierzchni, ale nie dosuwaj go do końca, ponieważ pomiędzy murem i ościeżnicą musi zostać półcentymetrowa szczelina.
  5. W pozostawioną szczelinę włóż kliny i wypoziomuj powierzchnię parapetu.
  6. We wszystkie powstałe szczeliny należy wprowadzić piankę montażową. Jej nadmiar usuń za pomocą noża.
  7. Zaszpachluj ścianę pod parapetem i po bokach. Zdejmij folię ochronną z parapetu i zabezpiecz całość silikonem.

Jak odnowić parapet wewnętrzny?

Użycie farby to idealny pomysł na parapet wewnętrzny bez konieczności wykonywania kosztownych zabiegów. W pierwszej kolejności warto dokładnie oczyścić parapet, aby usunąć kurz, brud czy inne zanieczyszczenia, które mogłyby utrudnić proces malowania. Następnie niezbędne jest wyszlifowanie powierzchni, tak aby farba lepiej przylegała. Pamiętaj, aby wybrać preparat odpowiedni do materiału, z którego jest wykonany parapet. Jak odnowić parapet wewnętrzny, by uzyskać najlepszy rezultat? Preparat nakładaj w cienkich warstwach. Po nałożeniu każdej z nich, odczekaj, aż farba wyschnie.

Pomysł na parapet wewnętrzny

Dzisiejszy rynek oferuje szeroki wybór różnych wzorów, kolorów i tekstur podokienników, dzięki czemu z łatwością można je dobrać do wnętrza. Możesz wybierać między klasycznymi elementami drewnianymi, kamiennymi czy wykonanymi z PCV. Decydując się na pomysł na parapet wewnętrzny, warto pomyśleć również o jego funkcjonalności. Coraz częściej wykorzystuje się tego typu elementy do umieszczenia na nich dekoracji. Jak dobrać parapet wewnętrzny? Przede wszystkim kieruj się wielkością okna i wystrojem pomieszczenia.

Jaki parapet wewnętrzny do białych okien wybrać?

Wybór odpowiedniego podokiennika może być kluczowy dla estetyki wnętrza. Jaki parapet wewnętrzny do białych okien będzie najlepszy? Możesz postawić na kontrast, decydując się na element wykonany z drewna w jaśniejszym kolorze, który doda ciepła i głębi wnętrzu, jednocześnie nie przytłaczając białych okien. Jeśli masz białą stolarkę, strzałem w dziesiątkę będzie podokiennik w tym samym kolorze. Taki pomysł na parapet wewnętrzny sprawi, że element nie będzie się wyróżniał na tle okna. 

Jaki parapet wewnętrzny do antracytowych okien sprawdzi się najlepiej?

To, jaki parapet wewnętrzny wybierzesz do stolarki w ciemniejszym odcieniu szarości, zależy od Twoich preferencji i upodobań. Antracyt jest mocną i wyrazistą barwą, dlatego można zdecydować się na parapet w podobnej tonacji. Ta mniej inwazyjna opcja sprawdzi się zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o delikatnych barwach i subtelnych dekoracjach. Jeżeli jednak zależy Ci na efekcie kontrastu, postaw na podokienniki marmurowe w kremowej, beżowej i szarej tonacji. Jaki parapet wewnętrzny do antracytowych okien wybrać? Alternatywą mogą być także elementy w kolorze brązowym, przypominające strukturę drewna.