Zadzwoń do nas

22 100 47 41

koszt zakupu okien

Koszt zakupu okien. Co wpływa na cenę?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów okien. Różnią się nie tylko materiałami, z których zostały wykonane, ale również podstawowymi parametrami technicznymi, zastosowanymi rozwiązaniami z zakresu izolacji termicznej i akustycznej, kształtami, grubością, dodatkami itd. Jednak różnicą, na którą klienci najczęściej zwracają uwagę, jest cena.

Planując zakup lub wymianę stolarki okiennej najczęściej mamy ograniczony budżet. Nie oznacza to jednak, że wybierając niższą cenę, musimy godzić się też na niższą jakość. Jest wiele czynników, które wpływają na ogólny koszt okien. Najważniejsze jest, aby wybrać takie rozwiązania, które z jednej strony zapewnią nam najwyższy możliwy komfort użytkowania, a z drugiej nie narażą nas na dodatkowe wydatki. Osiągnięcie tego celu jest możliwe, jeśli wybierzemy sprawdzonego producenta okien.

Główne czynniki, od których zależy cena okien

  • Materiał, z jakiego są wykonane. Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę okien jest materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Okna wykonane z drewna lub aluminium są droższe od tych, które zostały wyprodukowane z PCV. Nie oznacza to jednak, że okna PCV są gorszej jakości od drewnianych czy aluminiowych. Ich niższa cena wynika z mniej czasochłonnej i skomplikowanej obróbki. Okna o zbliżonych parametrach i wyposażeniu wykonane z PCV będą zawsze tańsze od podobnych produktów wytworzonych z drewna czy aluminium.

 

  • Parametry techniczne. Parametry techniczne to jedna z pierwszych kwestii, na które musimy zwrócić uwagę podczas doboru okien. W tym przypadku nie należy iść na kompromisy, gdyż od tego zależą takie kwestie jak np. termoizolacja czy akustyka. Jednocześnie dobór odpowiednich parametrów zależy od specyfiki budynku, jego lokalizacji, czy nawet naszych indywidualnych oczekiwań. Przykładowo, okna charakteryzujące się wysoką termoizolacyjnością albo te, które są odporne na próby włamania, zawsze będą droższe. Płacimy za dodatkowe właściwości, jednak dzięki temu w przyszłości okna będą nas lepiej chronić przed ucieczką ciepła (co jest kluczowe w przypadku np. domów pasywnych), uciążliwym hałasem z zewnątrz (np. przy ruchliwych ulicach) czy wtargnięciem do domu włamywaczy. Jeśli jednak mieszkamy w spokojnej, cichej okolicy w mieszkaniu w bloku możemy zrezygnować z rozwiązań, które niekoniecznie są nam niezbędne, oszczędzając przy tym pieniądze. Przykładowo, okna trzyszybowe zapewniają lepszą ochronę termoizolacyjną niż dwuszybowe. Pytanie tylko, czy w bloku pakiet trzyszybowy jest rzeczywiście konieczny, jeśli spółdzielnia rozlicza nas za 1 m2 mieszkania za ogrzewanie? Warto więc tak dobierać parametry techniczne, aby skorzystać zarówno na dobrej jakości oknach, jak i ich przystępnej cenie.

 

  • Wymiary i kształt. Klasyczne okna o prostokątnym lub kwadratowym kształcie są zawsze tańsze od tych, które mają niestandardowe wymiary czy kształty. Najdroższe będą okna łukowe. Zdecydowanie najtańsze będą stałe szklenia, więc jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, uzyskując przy tym efektowny salon, wybierzmy duże, nieotwierane stałe przeszklenia (okna) tzw. fixy.

 

  • Specyfika konstrukcji. Im bardziej zaawansowany stopień konstrukcji, tym wyższy koszt okna. Dotyczy to różnorodnych rozwiązań, które mogą być zastosowane w konkretnym modelu, np. wysoki współczynnik Uw dla ramy, większa liczba komór itd. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wszystkie te rozwiązania konstrukcyjne wpływają na późniejszą jakość użytkowania okien. W tym przypadku znów liczy się jednak dobór rozwiązania najlepiej dostosowanego do potrzeb. Przykładowo, nasza firma oferuje okna PCV w dwóch klasach: Premium i Ecoline. Okna klasy Premium są energooszczędne, zapewniają doskonałą izolację akustyczną i wyposażone są w specjalne zabezpieczenie antywłamaniowe. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają sprawdzonych i pewnych rozwiązań na lata. Okna z serii Ecoline to idealna opcja w sytuacji, gdy chcemy szybko wymienić stare okna w domu czy mieszkaniu, nie nadszarpując zbytnio budżetu przeznaczonego na tę inwestycję. Oczywiście spełniają one wszystkie normy związane z izolacją termiczną i akustyczną, jednak stanowią przy tym doskonałą alternatywę dla droższych modeli.

 

  • Kolorystyka. Mimo iż barwa okien nie wydaje się najważniejszym parametrem, to jednak również i ta kwestia wpływa na ostateczny koszt. Białe są najtańsze, okna w kolorze od zewnątrz będą kosztować ok. 15% więcej, a dwustronnym – 30% więcej. Jednocześnie modele w kolorach z podstawowej palety będą tańsze od tych w mniej popularnych odcieniach.

 

Umów się na bezpłatny pomiar