Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Jak usunąć naklejkę z szyby?

Jak usunąć naklejkę z szyby?

Skąd biorą się naklejki na szybach w domach i mieszkaniach prywatnych? Zazwyczaj umieszczają je tam dzieci. Miejsca takie to nie tylko szyby okienne, ale również przeszklenia drzwi. Mają za zadanie ozdabiać pomieszczenie i nadawać mu charakteru. Inne miejsca, w których często widzimy naklejki na szkle, to szyby przednie i tylne samochodów. Tutaj umieszczane są przez kierowców, co zresztą przez pewien czas było ich obowiązkiem narzuconym przez przepisy.
W każdym przypadku warto wiedzieć, jak przeprowadzić usuwanie naklejki z szyby w taki sposób, aby nie pozostały resztki warstwy klejącej. W tym tekście doradzimy, jak odkleić naklejkę z szyby bez uszkodzenia powierzchni oraz pozostawiania śladów.

Czym usunąć naklejkę z szyby?

Zanim zaczniemy wyjaśniać, jak ściągnąć naklejkę z szyby, warto mieć świadomość, że mamy trzy rodzaje naklejek: papierowe, foliowe i winylowe. W zgodnej opinii osób, które zajmowały się tematem, odklejanie naklejki z szyby jest najłatwiejsze przy tych pierwszych, jednak coś za coś – zostają po nich ciężkie do usunięcia warstwy kleju. Foliowe i winylowe usuwa się ciężej, ale z kolei nie ma po nich resztek.
Niezależnie od tego, jaką naklejkę będziesz usuwać, doradzimy nie tylko najlepszy sposób, ale również czym zmyć klej z szyby. Dzięki temu pozbędziesz się z szyby wszystkiego, pozostawiając czyste szkło – a o to właśnie chodzi, prawda?

Jak ściągnąć naklejkę z szyby?

Odklejanie naklejki z szyby nie jest tak prostym procesem, jakby mogło się wydawać. Nie wystarczy bowiem po prostu chwycić za naklejkę i pociągnąć ją. Takie działanie spowoduje jej rozdarcie, a warstwa kleju zapewne pozostanie. Oto trzy sposoby na to, jak usunąć naklejkę z szyby bez tego typu incydentów.
Sposób pierwszy – rozpuszczenie kleju ciepłem. W tym przypadku usuwanie naklejki z szyby należy poprzedzić jej rozgrzaniem. Potrzebna będzie zwykła suszarka do włosów. Ustawiamy strumień powietrza tak, aby był ciepły i nie parzył, a następnie obejmujemy nim całą powierzchnię do odklejania.
Po minucie można już sprawdzić, czy da się podważyć brzeg naklejki. Jeśli nie – kontynuujemy proces. Zazwyczaj wystarcza 2-3 minuty nagrzewania. Gdy naklejka zaczyna swobodnie odchodzić od szyby, wówczas delikatnie odrywamy ją, zaczynając od jednego brzegu. Można też wspomóc się delikatnie skrobaczką. To najprostszy sposób na to, jak zdjąć naklejkę z szyby.
Sposób drugi – chemiczny. Jeśli nie chcesz lub nie możesz używać temperatury, pomóc mogą środki chemiczne. Tutaj można wymienić zmywacz do paznokci, rozpuszczalnik oraz naftę. Należy nabrać je na wacik, a następnie wycisnąć tuż nad naklejką, aby środek spłynął po szybie na warstwę przyczepną. Inny sposób na to, jak odkleić naklejkę z szyby przy użyciu środka chemicznego, to nie wyciśnięcie, a nasmarowanie środka chemicznego bezpośrednio na naklejkę.
W obu przypadkach proces rozpuszczania może zająć od kilkunastu minut do godziny. Należy stosować go ostrożnie i zwracać uwagę, czy środek chemiczny nie spływa na uszczelki lub ramy okienne. Ponieważ może uszkodzić te elementy, należy ścierać go na bieżąco. Inaczej usuwanie naklejki z szyby okiennej może doprowadzić o uszkodzenia okna!
Sposób trzeci to namoczenie. Jak usunąć naklejkę z szyby w ten sposób? Nie wszędzie się on sprawdzi – najlepiej działa przy papierowych, nieco gorzej przy winylowych, a przy foliowych w ogóle nie ma zastosowania. Czym zmyć naklejki z szyby? Musimy przygotować ciepłą wodę rozmieszaną z płynem do mycia naczyń lub octem. Następnie należy zanurzyć w niej ściereczkę, a potem wysmarować nią naklejkę. Po jakim czasie się rozpuści?
Przy tym sposobie należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania może sięgać nawet dwóch godzin. Dlatego jeśli komuś zależy na szybkim usunięciu naklejki, powinien spróbować dwóch wcześniejszych metod.

Czym zmyć klej z szyby?

Choć wiesz już, czym usunąć naklejkę z szyby, w przypadku żadnej z metod nie dajemy stuprocentowej gwarancji, że nie pozostaną mało estetyczne resztki. Są nimi klej oraz fragmenty warstwy klejącej. Nie chcesz ich chyba zostawić na szybie, prawda? Generuje to kolejne pytanie – czym usunąć klej po naklejce?
Podobnie jak przy usuwaniu naklejki, sposobów na to, jak usunąć klej z szyby, jest kilka i praktycznie są to te same metody. A więc – możemy zwilżyć pozostałości miękką szmatką nasączoną wodą z octem. Nawilżanie prowadzimy do momentu, aż klej sam odpadnie lub będzie można oderwać go bez pozostawiania śladów. Mniej cierpliwe osoby mogą klej zmiękczyć, a potem skorzystać ze skrobaczki do jego usunięcia.
W przypadku środków chemicznych należy zachować wspomniane środki ostrożności, a więc nie dopuścić do zetknięcia się preparatu z uszczelkami lub ramą. Ostatni ze sposobów to rozgrzanie – prowadzimy je do momentu, w którym klej nie odpadnie lub będzie można usunąć klej.

Usuwanie naklejek jest możliwe

Usunięcie naklejki z szyby przywróci szkło do poprzedniego stanu. Po zakończeniu procesu należy ją oczywiście przemyć zwykłymi środkami. Aby niepotrzebnie nie dodawać sobie pracy, zalecamy usuwanie zarówno samej naklejki, jak i kleju, bez pośpiechu i z wyczuciem.