Zadzwoń do nas

22 100 47 41

okno plastikowe

Jak naprawić okno, które wypadło z zawiasu?

Okno wypadło z zawiasu? Niestety, jest to sytuacja dość często spotykana zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i biurach, urzędach czy placówkach edukacyjnych. Gdy tak się stanie, nie ma co wpadać w panikę – zazwyczaj naprawa nie będzie operacją wiążącą się z nieprzewidzianymi kosztami czy koniecznością wezwania fachowca. Można zrobić to samemu, a w jaki sposób – wyjaśniamy w poniższym tekście.
Przeczytaj i dowiedz się, co możesz zrobić, gdy niespodziewanie okno wypadnie z zawiasu. Jeśli nie ma żadnej poważnej awarii, przywrócenie go do właściwego stanu nie powinno przysporzyć problemów.

Jak naprawić okno?

Zanim przejdziemy do wyjaśnień, jak poradzić sobie z takim oknem, należy najpierw dowiedzieć się, dlaczego w ogóle dochodzi do takiej sytuacji? Przyczyn tego może być kilka. Najczęściej dochodzi do wypadnięcia przez nieprecyzyjne zamknięcie okna. Przykład – ktoś zamknął okno uchylone na klamkę. Na skutek naturalnej reakcji fizycznej górny zawias uległ poluzowaniu. Inny powód, dla którego okno wypadło z górnego zawiasu lub odpowiednika na górze, to po prostu rozregulowanie zawiasu. Kolejna przyczyna defektu to zużycie części – zawiasu lub też klamki.
W każdej sytuacji okno jest stabilne tylko na jednym zawiasie – czyli wisi na nim – i nie da się go dokładnie zamknąć, przez co pozostaje szpara. Nie tylko wygląda to nieestetyczne, ale również powoduje, że do wnętrza dostaje się przez nią powietrze z zewnątrz, co podczas chłodnych miesięcy powoduje szybką utratę ciepła i dostawanie się mrozu do wnętrza. W cięższym przypadku, gdy zawias jest rozregulowany lub wymaga wymiany, nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Jak jednak wspomniano na początku – sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko i to zazwyczaj przy oknach wysłużonych, mających już swoje lata.

Okno wypadło z górnego zawiasu

Jak naprawić okno, które wypadło z zawiasu górnego? Najpierw ustaw blokadę klamki w pozycji pionowej – znajduje się ona na listwie okucia. Następnie dociśnij okno go górnego narożnika. Wówczas obróć klamkę do standardowej pozycji zamknięcia. Jeśli nie ma większych kłopotów, okno powinno być naprawione. Ponieważ jest to nieco niewygodna operacja, warto poprosić o pomocą drugą osobę – przytrzyma obrót klamki w trakcie naprawy.

Okno wypadło z dolnego zawiasu

Jeśli okno wypadło z dolnego zawiasu, postępujemy niemal identycznie, jednak w takiej sytuacji dociskamy okno do dolnego narożnika. Czyli – dociskamy i trzymamy w pozycji pionowej blokadę obrotu klamki, a następnie przyciskamy skrzydło do ramy i przesuwamy klamkę do pozycji zamknięcia.

Jak naprawić okno uchylne?

A jak naprawić okno uchylne? Tutaj można mieć problem nie z zawiasem, a zamykaniem i otwieraniem. W takich sytuacjach przyczyny problemu to zepsuta klamka, zepsuta rozwórka, źle działające prowadnice oraz brak regulacji okuć. W tym ostatnim przypadku warto sprawdzać co jakiś czas poziom docisku ramy do ościeżnicy – gdy będzie on niepełny, wówczas oznacza to, że skrzydło opada. Dzieje się tak na skutek normalnej eksploatacji.
W przypadku klamki często spotykanym zjawiskiem jej awaria jej przekładni. Tu – niestety – konieczna będzie wymiana na nową. To samo dotyczy nieprawnych prowadnic. Na szczęście przy mniejszych kłopotach można wykonać naprawę samodzielnie.
Jak naprawić okno, które nie chce się zamknąć, a przyczyna leży w rozwórce? Po prostu spróbuj docisnąć róg skrzydła okiennego do ościeżnicy, równocześnie przekręcając klamkę. Ta sama czynność odpowiada na pytanie, jak naprawić źle zamknięte okno. A w sytuacji, gdy nie chce się zamknąć, zacznij od sprawdzenia, czy w szczelinie okna nie zgromadził się piasek, paprochy lub nawet liście – takie „dodatki” mogą blokować je przed zamknięciem.

Podsumowując – dasz radę

Jeśli okno wypadło z górnego zawiasu i mimo wszystko nie jesteś w stanie przywrócić go do właściwego stanu, być może czas wezwać serwisanta. Firma Medrus prowadzi serwis okien – Warszawa i okoliczne miejscowości to rejon naszego działania. To samo, gdy okno wypadło z dolnego zawiasu. W takiej sytuacji również chętnie pomożemy.
Zanim jednak po nas zadzwonisz, sprawdź, czy dzięki naszym poradom dasz radę samodzielnie dokonać naprawy, gdy okno wypadło z zawiasu.