Okna i szyby przeciwsłoneczne przezroczyste czy to rzeczywiście działa?
We współczesnej architekturze istotną rolę odgrywają duże przeszklenia, zapewniające doskonałe doświetlenie wnętrz. Problem może pojawić się latem, kiedy oprócz światła, do wnętrza dostaje się bardzo dużo ciepła. Na szczęście jest na to sposób w postaci specjalnie zaprojektowanych szyb przeciwsłonecznych. Z czego są wykonane, na jakiej zasadzie działają i czy mogą być przezroczyste, zachowując jednocześnie swoje właściwości? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Na co najbardziej zwrócić uwagę?
Interesuje nas najbardziej współczynnik „g” czyli ile energii słonecznej (ciepła) przedostanie się do wnętrza domu? Czy mniejsza wartość podana na szybie tym chłodniej w domu, drugą rzeczą istotną jest współcznnyk Lt czy li przepuszczalność światła. W końcu decydując się na szkło przeciwsłoneczne nie chcemy siedzieć w ciemności.
Dla przykładu szyba „standardowa” 4/16//4th o grubości 24 mm, czyli taką jak mamy naczęściej w swoich mieszkaniach posiada jedną powłokę thermo oznaczenie „th” i przepuści nam Lt = 81% światła i g = 63 %.
Jeśli jesteśmy posiadaczami domku jednorodzinnego zwłaszcza wybudowanego w ostatnich latach na ramce znajdziemy z pewnością napis 4th/18/4f/18/4th , mamy tu już dwie powłoki th i współczynnik g = 53% , czyli około 16% mniej nam się nagrzeje niż przy standardowym pakiecie dwuszybowym.
Jak sprawdzić jaką mamy szybę?
Oznaczenia należy szukać na ramce pomiędzy szybami, znajdować się może w każdym miejscu po obwodzie
Ile możemy zyskać?
Szyb przezroczystych przeciwsłonecznych jest wiele, powiedzmy, że wybierzemy szybę 4/16/4th o wartościach Lt 60% i g = 30 %
W stosunku do wersji „standardowej” do naszego mieszkania przedostanie się, aż o połowę mniej energii „g”
Ile to kosztuje?
Za standardowe białe okno dwuskrzydłowe bez montażu jak zapłacimy np. około 650 zł to z szybą przezroczystą przeciwsłoneczną będzie nas kosztować około 950 zł, oczywiście cena może być wyższa lub niższa, w zależności od wybranego pakietu szybowego.
Jak dzielimy szyby przeciwsłoneczne?
Zwykłe, przezroczyste szkło nie jest dobrym zabezpieczeniem przed słońcem, dlatego na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań chroniących pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Oprócz rolet zewnętrznych czy materiałowych, w sprzedaży dostępne są okna PCV z szybami przeciwsłonecznymi. Szyby przeciwsłoneczne możemy podzielić na trzy grupy – szyby ze szkłem absorpcyjnym, refleksyjnym oraz szyby ze szkłem selektywnym.
- Szyby ze szkłem absorpcyjnym – jest to najczęściej stosowane rozwiązanie w szybach przeciwsłonecznych. Szkło absorpcyjne jest szkłem barwionym, które pochłania nawet do 70% promieniowania cieplnego, a następnie rozprowadza je na zewnątrz. Efektywność tego rodzaju szkła zwiększa się wraz ze zwiększeniem jego grubości.
- Szyby ze szkłem refleksyjnym – jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane. W procesie produkcji szkło powlekane jest powłoką odbijającą zarówno światło, jak i ciepło. Szyby o dużym stopniu odbicia dają efekt lustra i są chętnie wykorzystywane we wszelkiego rodzaju biurowcach, choć nie tylko, jako element, który wpływa na estetykę elewacji budynku. Nie tylko zabezpieczają pomieszczenie przed przegrzaniem, ale też nie pozwalają dojrzeć pomieszczenia z zewnątrz.
- Szyby ze szkłem selektywnym – jest to obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań o wysokim poziomie izolacji termicznej. Szkło selektywne jest pokryte tlenkami metali, co daje pożądany efekt odbicia oraz ogranicza przenikanie do niego energii słonecznej. Może być bezbarwne bądź barwione na kolor niebieski, brązowy, szary oraz zielony.
Czy szkło przeciwsłoneczne może być przezroczyste?
Stosowane współcześnie rodzaje szkła selektywnego pozwalają w dużym stopniu wyeliminować problem przegrzewania wnętrz, zapewniając jednocześnie dużą przepuszczalność światła. Producenci okien coraz częściej wykorzystują szkło selektywne, dostarczając przezroczyste, przeciwsłoneczne okna dla domów, mieszkań, obiektów biurowych i usługowych.
Takie szyby potrafią przepuścić o połowę mniej energii.