Okna i szyby przeciwsłoneczne przezroczyste czy to rzeczywiście działa?

szyby z refleksem

Okna i szyby przeciwsłoneczne przezroczyste czy to rzeczywiście działa?

We współczesnej architekturze istotną rolę odgrywają duże przeszklenia, zapewniające doskonałe doświetlenie wnętrz. Problem może pojawić się latem, kiedy oprócz światła, do wnętrza dostaje się bardzo dużo ciepła. Na szczęście jest na to sposób w postaci specjalnie zaprojektowanych szyb przeciwsłonecznych. Z czego są wykonane, na jakiej zasadzie działają i czy mogą być przezroczyste, zachowując jednocześnie swoje właściwości? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Jak dzielimy szyby przeciwsłoneczne?

Zwykłe, przezroczyste szkło nie jest dobrym zabezpieczeniem przed słońcem, dlatego na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań chroniących pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Oprócz rolet zewnętrznych czy materiałowych, w sprzedaży dostępne są okna PCV z szybami przeciwsłonecznymi. Szyby przeciwsłoneczne możemy podzielić na trzy grupy – szyby ze szkłem absorpcyjnym,  refleksyjnym oraz szyby ze szkłem selektywnym.

 

  • Szyby ze szkłem absorpcyjnym – jest to najczęściej stosowane rozwiązanie w szybach przeciwsłonecznych. Szkło absorpcyjne jest szkłem barwionym, które pochłania nawet do 70% promieniowania cieplnego, a następnie rozprowadza je na zewnątrz. Efektywność tego rodzaju szkła zwiększa się wraz ze zwiększeniem jego grubości.
  • Szyby ze szkłem refleksyjnym – jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane. W procesie produkcji szkło powlekane jest powłoką odbijającą zarówno światło, jak i ciepło. Szyby o dużym stopniu odbicia dają efekt lustra i są chętnie wykorzystywane we wszelkiego rodzaju biurowcach, choć nie tylko, jako element, który wpływa na estetykę elewacji budynku. Nie tylko zabezpieczają pomieszczenie przed przegrzaniem, ale też nie pozwalają dojrzeć pomieszczenia z zewnątrz.
  • Szyby ze szkłem selektywnym – jest to obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań o wysokim poziomie izolacji termicznej. Szkło selektywne jest pokryte tlenkami metali, co daje pożądany efekt odbicia oraz ogranicza przenikanie do niego energii słonecznej. Może być bezbarwne bądź barwione na kolor niebieski, brązowy, szary oraz zielony.

 

Czy szkło przeciwsłoneczne może być przezroczyste?

Stosowane współcześnie rodzaje szkła selektywnego pozwalają w dużym stopniu wyeliminować problem przegrzewania wnętrz, zapewniając jednocześnie dużą przepuszczalność światła. Producenci okien coraz częściej wykorzystują szkło selektywne, dostarczając przezroczyste, przeciwsłoneczne okna dla domów, mieszkań, obiektów biurowych i usługowych.