Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Okno wilgoć wpływ na zdrowie

Okna a zdrowie – jak wybór okien może wpływać na zdrowie?

Okna w domu czy mieszkaniu mają większy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, niż mogłoby się wydawać. Odpowiednie modele okien zapewniają zwiększony dostęp do naturalnego światła, mogą zabezpieczać przed smogiem, chronić przed hałasem, a także pomagają w utrzymaniu dobrej jakości powietrza we wnętrzach. Sprawdźmy, jak wybór okien może poprawiać komfort życia.

Okna a światło. Jak światło słoneczne wpływa na samopoczucie?

Dostęp do naturalnego światła jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zbyt mała dawka światła w ciągu dnia może pogarszać samopoczucie, a także wpływać negatywnie na regulację rytmu okołodobowego. Światło słoneczne stymuluje bowiem produkcję serotoniny (tzw. hormonu szczęścia), a ekspozycja na nie – szczególnie rano – reguluje wewnętrzny zegar biologiczny. To z kolei wpływa na jakość snu, a także poziom energii i nastrój przez cały dzień. Naturalne światło jest także korzystne dla wzroku. 

Warto zatem zadbać o jak największą dawkę naturalnego światła we wnętrzach. Pomóc w tym mogą m.in. okna z powiększoną powierzchnią szyb. Dzięki stosunkowo wąskim ramom przeszklenia w takich oknach mogą być większe, a co za tym idzie – do wnętrz może docierać więcej światła. Warto zwracać też uwagę na współczynnik przepuszczalności światła (LT) – im jest wyższy, tym więcej naturalnego światła dociera do pomieszczenia. 

Warto wiedzieć! Najwięcej naturalnego światła wpuszczają do wnętrz okna usytuowane po stronie zachodniej i południowej, a najmniej – okna po stronie północnej. 

Okna a powietrze we wnętrzach 

Warto zadbać o prawidłową wymianę powietrza we wnętrzach. Wietrzenie mieszkania czy domu ma duży wpływ zarówno na nasze samopoczucie, czy zdrowie, jak i na stan… ścian, podłóg i dachu. Dlaczego?

Nieprawidłowa wymiana powietrza może przyczyniać się do gromadzenia się pary wodnej w pomieszczeniu i wzrostu wilgoci, a co za tym idzie – także do rozwoju grzybów i pleśni. To z kolei może powodować nie tylko problemy ze ścianami czy podłogami, ale też może wywoływać bóle głowy, infekcje, schorzenia górnych dróg oddechowych, drapanie w gardle czy duszności. 

Poza tym regularne wietrzenie pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Otwieranie lub uchylanie okien wpuszcza do wnętrz nowe, czyste powietrze, które pomaga zwiększyć koncentrację i przyczynia się do poprawy jakości snu. Co więcej, sprzyja to też odpowiedniej pracy układu odpornościowego.

Dobre okna są wyposażone w mechanizmy, które umożliwiają stopniowanie uchyłu czy poziomu rozszczelnienia skrzydeł, dając tym samym możliwość dopasowania stopnia wentylacji do aktualnych potrzeb. Niektóre okna są wyposażone w funkcję mikrowentylacji, która pozwala na ciągły, ale kontrolowany dopływ świeżego powietrza – nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte.

Uwaga! Gdy jakość powietrza za oknem jest niska, należy ograniczyć do minimum czas wietrzenia, a okna otwierać wtedy, gdy sytuacja za oknem się powprawia. Więcej o smogu oraz jak się przed nim chronić, przeczytasz tutaj: Czy okna mogą zabezpieczyć wnętrze Twojego domu przed smogiem?.

Okna a cisza w domu. Jak hałas wpływa na zdrowie?

Cisza jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Pomaga w zasypianiu i łagodzeniu napięć psychicznych. Z drugiej strony zbyt długie przebywanie w hałaśliwym otoczeniu może być źródłem chronicznego stresu i problemów ze snem, a to z kolei może przyczyniać się do innych chorób, np. sercowych czy natury psychicznej. Dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości redukować poziom hałasu we wnętrzach do minimum. 

Wybierając okna, zwróć uwagę na współczynnik Rw. Oznacza on stopień tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz. Im wyższa jest izolacja akustyczna okien, tym wyższa jest też wartość tego współczynnika.

Przeczytaj więcej na temat okien dźwiękochłonnych. A jeśli masz jakieś pytania dotyczące okien lub chcesz zamówić bezpłatny pomiar, skontaktuj się z nami.