Zadzwoń do nas

22 100 47 41

koszt zakupu okien

Dofinansowanie do wymiany okien 2023 – jak je uzyskać?

Korzyści z zastąpienia starych i nieszczelnych okien nową stolarką są oczywiste. Planujesz wymianę przeszkleń w swoim domu, ale obawiasz się kosztów związanych z inwestycją? Chcesz wiedzieć, czy istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wymiany okien? W tym poradniku zebraliśmy dla Ciebie niezbędne informacje, jak uzyskać dotacje na wymianę okien w 2023 roku.

Dofinansowanie na wymianę okien – czym jest?

Wymiana okien z dofinansowaniem to nic innego, jak zastąpienie przeszkleń na energooszczędną stolarką ze wsparciem środków pieniężnych otrzymywanych z różnych programów. Jest to świetna opcja na ograniczenie zużycia energii cieplnej w kryzysie energetycznym. Co więcej, wymiana okien z dofinasowaniem 2023 pozwala na poprawę standardu energetycznego domów jednorodzinnych, zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie, a w konsekwencji poprawienie jakości powietrza. W Polsce działa kilka mechanizmów dofinansowania do wymiany okien.

Czyste Powietrze – sposób na dofinansowanie do wymiany okien

Program rządowy Czyste Powietrze po raz pierwszy ruszył we wrześniu 2018 i ma być realizowany do 2029 roku. Beneficjenci mogą ubiegać się o dotację do wymiany nie tylko starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne rozwiązania, a także do prac związanych z termomodernizacją budynku, w tym właśnie zastąpienia starej stolarki nową. Wymiana okien z dofinansowaniem w programie „Czyste Powietrze” przysługuje:
  • właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
  • właścicielowi lub współwłaścicielowi wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą
Aby ubiegać się o dofinansowane do wymiany okien w programie „Czyste Powietrze”, wymieniane okna muszą spełniać rygorystyczne normy. Ich współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,9w/m2 x k. W przypadku okien dachowych i połaciowych wielkość współczynnika musi wynosić 1,1 w/m2 x k.

„Czyste Powietrze” – jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany okien?

Gdy chodzi o dofinansowanie do okien 2023 w ramach programu „Czyste Powietrze” wniosek będzie można składać zarówno drogą elektroniczną, jak i w wersji papierowej. Szczegółowe informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej, pod numerem telefonu lub bezpośrednio w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Wymian okien a dofinansowanie – co jeszcze powinieneś wiedzieć? Jeszcze w grudniu 2022 roku zostaną ogłoszone zmiany w programie, które będą między innymi dotyczyć waloryzacji kosztów przeprowadzenia termomodernizacji.

Ile obecnie wynosi dofinansowanie do wymiany okien w programie „Czyste Powietrze”?

Wiele osób zastanawia się, ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien w programie Czyste Powietrze. Beneficjenci, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł, w ramach dotacji podstawowej mogą liczyć na częściowe dofinansowanie wymiany okien do kwoty 30 000 zł. Wymiana okien z dofinansowaniem 2023 w takiej postaci przysługuje właścicielom domów, jeśli w ramach projektu przestarzałe źródło ciepła zostanie zdemontowane i zastąpione pompą ciepła oraz zostanie zainstalowana mikroinstalacja fotowoltaiczna. Jeśli prace nie obejmują instalacji tego typu, dotacja może wynieść do 25 000 zł. Z kolei w sytuacji, gdy już zmieniłeś źródło ciepło, a planujesz podwyższyć izolacyjność termiczną budynku, dofinansowanie do wymiany okien w domu jednorodzinnym nie przekracza 10 000 zł.

Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany okien? Inne możliwości

Dofinansowanie do wymiany okien można uzyskać także na kilka innych sposobów. Planując zastąpienie starej stolarki nową, warto sprawdzić przede wszystkim lokalne programy obowiązujące na terenie gminy, w której mieszkasz. Wiele miejscowości umożliwia bowiem swoim mieszkańcom uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Gdzie szukać takich informacji? Cenny źródłem z pewnością okaże się strona internetowa gminy, a także siedziba urzędu miasta. Jako właściciele lub współwłaściciel domu możesz skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Wymiana okien z dofinansowaniem w postaci odliczenia polega na odjęciu od podstawy obliczenia podatku (a w przypadku podatku zryczałtowanego – przychodów) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia związanego ze zwiększeniem izolacyjności termicznej budynku. Warto jednak pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Te muszą być udokumentowane fakturami VAT.