Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Nawiewnik

Jak to jest naprawdę z tymi nawiewnikami do okien? Akustyczne, higrosterowalne czy ręcznie sterowane, a może trio w jednym?

Nawiewnik powinien być zamontowany w oknie lub ścianie tak mówią przepisy, aby wentylacja domu działała prawidłowo musimy dostarczyć odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz. Niestety często po wymianie starych okien drewnianych na nowe okna pcv , mamy powtarzający się problem nie prawidłowo działającej wentylacji.

Zaczyna się skraplać woda na wewnętrznej stronie szyby, przy oknach najczęściej w rogach potrafi pojawić się grzyb. Tu często pojawia się głos, że „Wymienione okna na nowe i takie problemy, wcześniej tak nie było!” nie było bo okna stare nie były szczelne i miały niejako „nawiewnik w standardzie” powietrze miało jak się dostać do wewnątrz. Wszystko jest w porządku do czasu kiedy pamiętamy o wietrzeniu, uchylaniu czy rozszczelnieniu okna, lecz jeśli założymy , że okna wymieniłem na nowe nie po to żeby teraz wiało, zaczynają się problemy.

Załóżmy, że każdy z sąsiadów wymienił okna na nowe i nie zastosował nawiewnika, oraz ich nie otwiera, a wentylacja jest grawitacyjna i w jednym ciągu od mieszkania do mieszkania jest ten sam tunel, w tym momencie powstaje „ciąg wsteczny” powietrze nie jest wyprowadzane na zewnątrz tylko do środka.

Problem jest jeden, po zastosowaniu nawiewnika wszystko jest w porządku do czasu kiedy jest ciepło, jak rozpoczynają się chłodne dni, zauważamy, że tamtędy wieje i dlaczego mi Pan doradził takie dziadostwo? Często nawiewniki podczas zimy są przez ludzi zatykane watą czy zaklejane. Co zrobić? Zastosować nawiewnik i liczyć się z tym, że zimą rachunki mogą trochę wzrosnąć, lecz będą i tak niższe niż przy starych oknach, albo pamiętać o rozszczelnieniu / wietrzeniu mieszkania.

 

Rodzaje i zastosowanie nawiewników do okien

 

Nawiewniki to niewielkie urządzenia montowane w oknach bądź w ścianach, których zadaniem jest wymiana powietrza w pomieszczeniach. Dostępne na rynku nawiewniki różnią się m.in. sposobem montażu, ilością dostarczanego powietrza, zasadą działania. Jak to zatem jest z tymi nawiewnikami? Zapraszamy do lektury wpisu.

 

Jakie nawiewniki znajdziemy na rynku?

 

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów nawiewników. Najpopularniejsze są nawiewniki okienne, nieco rzadziej wykorzystywane są nawiewniki umieszczane w ścianach. Nawiewniki okienne pasują do okien PCV, okien aluminiowych i drewnianych. Najpopularniejsze rodzaje nawiewników to:

  • nawiewnik higrosterowalny – nawiewnik ze sterowaniem automatycznym. Na jego działanie ma wpływ ilość wilgoci wewnątrz pomieszczenia. Czujnik sterujący w postaci taśmy poliamidowej, pod wpływem zmian wilgotności, otwiera bądź zamyka przesłonę nawiewnika, zwiększając lub zmniejszając strumień powietrza napływającego do pomieszczenia;

 

  • nawiewnik ciśnieniowy – nawiewnik, który samodzielnie reguluje przepływ powietrza w zależności od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Urządzenia te mają najczęściej blokady uniemożliwiające nadmierny przepływ, który mógłby wystąpić np. w przypadku silnego wiatru;

 

  • nawiewnik sterowany ręcznie – nawiewnik obsługiwany przez człowieka. Użytkownik sam reguluje stopień otwarcia przesłony, decydując ile powietrza, ma dotrzeć do pomieszczenia. Najczęściej wykorzystywane są miejscach, gdzie nie jest możliwe zastosowanie bardziej zaawansowanych nawiewników ciśnieniowych czy higrosterowalnych;

 

  • nawiewnik akustyczny – nawiewnik, który obniża poziom hałasu zewnętrznego, umożliwiając jednocześnie skuteczny przepływ powietrza. Dostępne są nawiewniki akustyczne z ręczną regulacją, higrosterowalne oraz ciśnieniowe;

 

  • nawiewnik podokienny – nawiewnik montowany w pomieszczeniu pod oknem bądź obok okna. Jest niewielkim prostokątnym urządzeniem wyposażonym w żaluzję, która reguluje przepływ powietrza.

 

Montaż nawiewników

 

Najtańszym i najlepszym rozwiązaniem jest zakup okna ze zintegrowanym nawiewnikiem. Mamy wówczas pewność, że urządzenie będzie właściwie dobrane i zapewni efektywną pracę. Istnieje również możliwość zakupu nawiewników osobno. Jeśli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, montaż najlepiej powierzyć fachowcom, ponieważ samodzielna próba montażu może skończyć się uszkodzeniem okna.

 

Umów się na bezpłatny pomiar