Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Warszawa smog okna

Czy okna mogą zabezpieczyć wnętrze Twojego domu przed smogiem?  

Sezon grzewczy w pełni. Mieszkańcy miast mogą cieszyć się ciepłymi i przytulnymi wnętrzami swoich mieszkań. Przyjemność z przebywania na zewnątrz jednak spada – nie tylko z powodu niskich temperatur, ale również (a może przede wszystkim) złego stanu powietrza. Niestety, pomimo rosnącej świadomości ekologicznej, Polska wciąż pozostaje niechlubnym liderem na liście krajów, których mieszkańcy zmagają się ze smogiem. Nawet 97% z nas oddycha powietrzem, które WHO uznaje za szkodliwe dla zdrowia. Czy w domu możemy się przed nim chronić? Czy okna powstrzymują przenikanie smogu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.  

Smog w Polsce – najważniejsze informacje

Określenie smog powstało z połączenia dwóch angielskich słów: smoke, oznaczającego dym i fog, oznaczającego mgłę. Termin ten bardzo obrazowo opisuje istotę problemu. Powietrze, które zanieczyszczone jest szkodliwymi substancjami – powstającymi przede wszystkim w efekcie spalania określonych materiałów i substancji – sprawia wrażenie mętnego, brudnego. Przypomina mgłę i drażni nieprzyjemnym zapachem.

Za powstawanie smogu odpowiada nie tylko przemysł i transport, ale również źródła tzw. niskiej emisji – kotły i piece zasilane paliwami stałymi, (np. węgiel, pellet, ekogroszek) wykorzystywane w gospodarstwach domowych. 

W skład smogu wchodzą pyły, metale ciężkie, tlenki azotu, węgla i siarki, a także wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy benzo(a)piren. 

Powietrze w domu a zanieczyszczenia

Smog może przenikać do wnętrza domu poprzez otwarte lub uchylone okna – z tego powodu należy ograniczyć wietrzenie pomieszczeń w dni, kiedy jest on szczególnie uciążliwy. Aktualny stan jakości powietrza można monitorować na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jeżeli w Twojej okolicy poziom zanieczyszczeń jest bardzo wysoki, najlepiej będzie tymczasowo całkowicie zrezygnować z otwierania okien.

W dni, kiedy jakość powietrza jest umiarkowanie lub dostatecznie dobra, należy krótko wietrzyć mieszkanie. Aby zrobić to efektywnie i bezpiecznie, można stworzyć krótkotrwały i kontrolowany przeciąg – otworzyć okna we wszystkich pomieszczeniach na 10-15 minut.

W wielu przypadkach smog odnajduje jednak nieco mniej oczywistą drogę niż otwarte na oścież okna. Dostaje się do wnętrza domu poprzez nieszczelności, ubytki w ramach okiennych, uszkodzone uszczelki. Wówczas nawet największa ostrożność nie zabezpieczy domowników przed działaniem zanieczyszczeń. Konieczna może być wymiana okien lub naprawa uszkodzonych elementów stolarki – oczywiście o ile jest to możliwe. 

Okna, które chronią przed smogiem

Każdy, komu zależy na czystym powietrzu we wnętrzach, powinien zadbać przede wszystkim o… swoje okna. To one stanowią barierę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a domem. Od ich jakości zależy komfort termiczny, zużycie energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń, doświetlenie wnętrz, a także jakość powietrza, którym oddychają domownicy. Jak zatem wybrać odpowiednie okna? Na co zwrócić uwagę? 

Aby okna mogły skutecznie chronić wnętrze domu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – zarówno niską temperaturą, deszczem, śniegiem, jak i zanieczyszczeniami powietrza – przede wszystkim muszą być szczelne

Jak ocenić szczelność okien? Pod uwagę należy wziąć parametry konkretnego modelu. Szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik przenikania ciepła – to właśnie on najlepiej obrazuje, w jakim stopniu okno izoluje wnętrze. Najlepiej, jeżeli będzie on oscylował wokół wartości Uf= 1,0 W/m2K.Okna Aluplast, których parametry posiadają wskazany poziom izolacji, znajdziesz w naszej ofercie.

Dom bez smogu – co oprócz okien?

Szczelne, profesjonalnie zamontowane okna skutecznie będą chronić Twój dom przed smogiem. Jeżeli jednak chcesz dodatkowo zadbać o jakość powietrza, możesz zdecydować się na bardziej zaawansowane rozwiązania. Należą do nich m.in. nawiewniki antysmogowe – urządzenia montowane w profilach okiennych, zapewniające optymalną cyrkulację powietrza i jednocześnie zatrzymujące zanieczyszczenia w zamontowanych filtrach. Dobrym rozwiązaniem, przede wszystkim dla osób, które nie chcą naruszać powierzchni ram okiennych, może być także elektroniczny oczyszczacz powietrza. Nie wymaga on specjalistycznego montażu ani szczególnych warunków – wystarczy wstawić urządzenie do wybranego pomieszczenia i uruchomić.