Zadzwoń do nas

22 100 47 41

okno plastikowe

Z PCV czy drewna. Jakie okna wybrać?

Decydując się na wybór okien wielu klientów rozważa dwie możliwości: albo okna drewniane, albo okna plastikowe. Wybierając te najbardziej odpowiednie zazwyczaj sprawdzają, jaka dane okna zapewniają izolację cieplną i izolację akustyczną, jaką mają cenę oraz jak długi jest okres gwarancji udzielanej przez producenta. Każdy z nas ma różne doświadczenia z tym związane. My jako producenci okien, bardzo często słyszymy od klientów wiele różnych pytań oraz wiele opinii na temat okien plastikowych i okien drewnianych. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu postanowiliśmy odpowiedzieć na najciekawsze dochodzące do nas pytania i opinie.

„To nie prawda, że okna z PCV są lepsze! Moje okna drewniane wytrzymały 30 lat i jestem zadowolony (…)!”

Wielu ludzi ma w głowie zasadę mówiącą, ze „kiedyś było lepiej”. W przypadku okien jest w niej dużo prawdy, ponieważ kiedyś okna drewniane naprawdę były solidnie wykonywane. Dzisiejsze okna drewniane mogą przewyższać je swoją jakością o głowę, ale warunkiem będzie ich cena. Najwyższej jakości okna drewniane zawsze bowiem będą aż od 60 do nawet 100% droższe niż okna plastikowe o podobnych parametrach. Jeżeli jakaś firma oferuje okna drewniane taniej, czyli w podobnej cenie jak okna PCV, to trzeba być na pewno bardzo czujnym i przed zakupem sprawdzić zapisy w otrzymanej karcie gwarancyjnej, żeby wiedzieć co dokładnie gwarancja na te okna, obejmuje i na jak długo jest udzielana. Standardowo, gwarancja na powłokę  okna wynosi 2 lata. Po dwóch latach niestety ewentualną konserwacją okna będzie trzeba się już zająć samemu i na swój koszt.

„(…) a u sąsiada okna plastikowe już po 10 lat pożółkły i musiał je wymienić!?”

Żółknięcie starych okien plastikowych jest związane ze stosowaną przed latami technologią ich produkcji. 30 lat temu nie dodawano jeszcze do produkowanych profili okiennych odpowiednich mieszanek, które mogą zabezpieczyć materiał PCV przed żółknięciem. Nie testowano również, jak będzie się zmieniał wygląd ram okiennych z PCV z biegiem czasu. Dziś producenci stolarki okiennej  oczywiście mają już wszystko pod kontrolą i nie ma już ryzyka, że po kilku latach ramy okna zaczną żółknąć lub w inny sposób zmieniać swój wygląd.

Dlaczego okna z PCV są tak często polecane przez sprzedawców i wybierane przez klientów?

Przede wszystkim odznaczają się bardzo długą trwałością. Według producentów takie okna nie stracą nic na swojej funkcjonalności nawet przez 30 lat od montażu. Po takim czasie nie zmieni się także w żaden sposób ich wygląd.

Umów się na bezpłatny pomiar