11 mar Czy okna aluminiowe to dobry wybór?
Okna aluminiowe są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Ponadto aluminium – dzięki plastyczności i podatności na formowanie – umożliwia produkcję ram o nietypowych kształtach i rozmiarach. Nie są to jednak jedyne zalety okien aluminiowych. Sprawdźmy, czym się charakteryzują i czy mają jakieś wady.
Okna do zadań specjalnych – nietypowe kształty i rozmiary
Okna aluminiowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie okien o nietypowych kształtach i rozmiarach. Z aluminium można wyprodukować nawet okna okrągłe, owalne czy w kształcie trapezu. W dodatku ramy aluminiowe są na tyle sztywne, że można z nich wykonać nawet wielkogabarytowe przeszklenia – takie, do których inne materiały (przede wszystkim PVC) nie nadają się ze względu na zbyt dużą giętkość czy podatność na odkształcenia pod wpływem promieniowania słonecznego.
Tylko z aluminium można wyprodukować tzw. systemy fasadowe, stosowane przede wszystkim w biurowcach. To też materiał doskonały do wykonywania okien w tzw. nowoczesnych stodołach – domach, w których przeszklenia zastępują całą, jedną ścianę budynku i sięgają np. od tarasu po sam dach.
Nawet największe systemy aluminiowe zapewniają pełną wytrzymałość na wszelkie obciążenia statyczne i dynamiczne.
Lekki, nowoczesny design
Cecha, o której wspominaliśmy przed chwilą, czyli plastyczność i podatność na formowanie, pozwala także produkować znacznie węższe niż standardowo profile okienne. Dzięki temu całe okna wydają się optycznie lżejsze i smuklejsze, a do tego przeszklenia mogą mieć znacznie większą powierzchnię. Taka cecha pozwala uzyskać imponujące efekty w dużych oknach, ale i w małych jest nie bez znaczenia – węższe profile optycznie powiększają nawet niewielkich rozmiarów okna i umożliwiają montaż szyb większych niż byłoby to możliwe np. z ramami plastikowymi.
Co istotne, z aluminium można wyprodukować nie tylko znacznie węższe, ale też znacznie szersze profile. Dzięki temu istnieje możliwość osadzenia w nich bardzo dużych i ciężkich przeszkleń.
Niezwykła wytrzymałość
Aluminium jest tworzywem z jednej strony lekkim, z drugiej trwałym i wytrzymałym. Wykonane z niego ramy okienne wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy na szkodliwe, zmienne czynniki atmosferyczne – znacznie wyprzedzają pod tym względem okna plastikowe czy drewniane. Ponadto nie zmieniają swoich rozmiarów w wyniku wahań temperatur, nie nasiąkają wodą i nie ulegają odkształceniom. Są zabezpieczane przed korozją w procesie anodowania lub malowania proszkowego.
A ponieważ okna aluminiowe są tak trwałe, posłużą jeszcze dłużej niż np. okna plastikowe. W dodatku aluminium to materiał w pełni recyklingowalny (można go ponownie wykorzystać). Dzięki temu okna aluminiowe są bezpieczne dla środowiska.
Warto wiedzieć! Dbanie o okna aluminiowe jest proste, a okna nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych np. tak jak okna drewniane. Do ich mycia wystarczy woda, delikatna ścierka lub papier i lekki detergent. Warto jednak przynajmniej raz w roku przejrzeć i wyregulować mechanizmy, a także sprawdzić stan uszczelek.
Jakie są wady okien aluminiowych?
Okna aluminiowe, mimo że bardzo wytrzymałe oraz plastyczne podczas obróbki, nie są wolne od minusów. Jednym z nich jest chłód aluminium – ramy wykonane z tego tworzywa są chłodne w dotyku, co niektórym użytkownikom może przeszkadzać. To oczywiście nie oznacza, że takie okna mają niskie parametry w zakresie termoizolacyjności. Wręcz przeciwnie – istnieje możliwość montażu energooszczędnych okien aluminiowych.
Drugą wadą okien aluminiowych jest to, że ich powierzchni nie można poddać renowacji. Oznacza to, że jeśli na ramie pojawi się uszkodzenie, nie ma możliwości jego naprawy. Co prawda okna aluminiowe są trwalsze niż inne, jednak raz powstałej rysy nie da się usunąć. W tej kategorii niezrównane są okna drewniane, których ramy można poddawać renowacji.
Ostatnią wadą okien aluminiowych jest ich koszt – znacznie większy niż w przypadku okien PVC. Cena jest tym wyższa, im okna są większe lub mają bardziej niestandardowy kształt. Istnieje jednak możliwość połączenia aluminium z PVC – wówczas koszt okna można znacznie obniżyć.
Czy zatem okna aluminiowe to dobry wybór? Tak, jeśli nie będzie Ci przeszkadzać chłód aluminium i pogodzisz się z faktem, że nie będziesz mieć możliwości renowacji ram (tak samo zresztą jak w przypadku okien plastikowych). Jeśli nie do przeskoczenia jest dla Ciebie wysoka cena okien aluminiowych, skontaktuj się z nami – sprawdzimy, czy możliwe do wdrożenia będzie rozwiązanie kompromisowe, czyli montaż okien z aluminium i plastiku.