Zadzwoń do nas

22 100 47 41

gwarancja okien

Jakie są najczęstsze warunki gwarancji udzielanej na okna?

Wymiana okien w domu lub zakup okien, których użyjemy do wykończenia budowanego właśnie domu to zawsze duży wydatek, który może nas kosztować nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dokonując więc zakupu okien zawsze każdy stara się wybrać takie, które będą się charakteryzowały najwyższą jakością i trwałością, będą gwarantowały znakomitą izolację termiczną i izolację akustyczną, a przy tym będą miały długą gwarancję, która będzie nam dawała możliwość ich szybkiej naprawy w razie wystąpienia jakichś usterek przy montażu czy wad fabrycznych stolarki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zapisy w karcie gwarancyjnej na okna mogą być bardzo różne i jej warunki nie w każdej sytuacji są takie same. Jakie są najczęstsze zapisy warunków gwarancji na okna?

Co to jest dokument gwarancyjny?

Otrzymywany przez klienta dokument gwarancyjny zakupionego towaru jest dokumentem, który stanowi pisemne zapewnienie producenta o jego jakości i trwałości, oraz określającym sposób postępowania w razie ujawnienia się jakichś jego wad. Czas udzielonej przez producenta gwarancji zależy tylko i wyłącznie od niego, ponieważ nie istnieją żadne odgórne przepisy, które by tę kwestię normowały. Co więcej, producent okien nie ma nawet obowiązku udzielania gwarancji na sprzedawane okna, ale raczej ciężko by było znaleźć na rynku firmę, która by z tego zrezygnowała, ponieważ mogłaby mieć wtedy problemy ze znalezieniem chcących skorzystać z tak niepewnych usług klientów.

Co bardzo ważne dla każdego klienta, żeby mógł on się ubiegać o swoje prawa w ramach gwarancji, gwarancja musi być udzielona pisemnie i powinny się na niej znaleźć data sprzedaży lub wykonania objętej gwarancją usługi, podpis, pieczątka oraz warunki gwarancji.

Jakie mogą być warunki gwarancji na okna? – Na co zwracać uwagę?

Kupując okna trzeba wiedzieć, że warunki udzielanej na nie gwarancji mogą obejmować całe okno lub być różne dla poszczególnych jego elementów, czyli np. różne dla profilu okiennego, różne dla szyb i różne dla zastosowanych okuć. Przy zakupie warto jest więc się zapoznać z dokładnymi warunkami zapisanymi w karcie gwarancyjnej.

Często również bywa tak, że pomimo, iż w karcie gwarancyjnej główny zapis mówi, że producent udziela gwarancji na sprzedane i zamontowane okna na okres 7 lub 8 lat to dalej w tekście są umieszczone dodatkowe obostrzenia i warunki, które niestety tę gwarancję na poszczególne elementy znacznie skracają. Częstym zapisem w kartach gwarancyjnych na okna są zastrzeżenia skracające gwarancję na poszczególne elementy w zależności od odległości miejsca ich montażu od linii brzegowej. Dokładniej zapoznając się z warunkami takich gwarancji dojdzie się w końcu do wniosku, że pomimo iż producent udzielił nam aż 8-letniej gwarancji na okna, to tak naprawdę (w zależności właśnie od odległości naszego domu od linii brzegowej) gwarancja na okucia wynosi zaledwie od 3 do 5 lat, gwarancja na powłoki lakiernicze od 2 do 3 lat, a jedynym elementem, którego okres udzielonej gwarancji faktycznie wynosi 8 lat jest szczelność zestawów szybowych.

Umów się na bezpłatny pomiar