Zadzwoń do nas

22 100 47 41

rozbita szyba w oknie

Wymiana szyby w oknie czy naprawa, czyli co zrobić z pękniętą szybą?

No i stało się – pękła szyba w oknie. To zjawisko, które od czasu do czasu może przydarzyć się każdemu. Powodów jego zajścia jest kilka: przeciąg, który zamknął z dużą siłą skrzydło, kopnięta z podwórka piłka, czasem nawet mógł uderzyć w okno ptak. To wypadki losowe, których w żaden sposób nie da się przewidzieć.

Czasem także następuje pęknięcie termiczne szyby, czyli dochodzi do naprężeń wewnętrznych, spowodowanych przez duże różnice temperatury z obu stron okna. Może to nastąpić zwłaszcza latem, gdy szyba wystawiona jest przez większość dnia na palące promienie słońca. Ponadto osiadanie murów czy wady technologiczne samego szkła mogą powodować samoistne pękanie szyb.
Jakkolwiek by nie było, człowiek staje w takiej sytuacji przed dylematem: czy czeka go wymiana szyby w oknie, czy też da się naprawić uszkodzenie? Jak wymienić szybę w oknie plastikowym i czy da się zrobić to samodzielnie? Odpowiadamy na te pytania!

Wymiana szyby w oknie

Niestety, naprawa pękniętej szyby – niezależnie od tego, czy przyczyną będzie pęknięcie termiczne szyby, czy też uszkodzenie z zewnątrz – nie jest możliwa. O ile w przypadku szyb samochodowych są dostępne w powszechnej sprzedaży specjalne zestawy naprawcze, o tyle mają one całkowicie inną konstrukcję od tych używanych w domach, biurach czy placówkach publicznych.

Dlatego gdy dojdzie do uszkodzenia, niezbędna będzie wymiana szyby w oknie. Zalecane jest przeprowadzenie tego jak najszybciej, jednak zazwyczaj można to odłożyć – jeśli jest taka możliwość – na kilka dni. Od wielkości uszkodzenia zależy to, jak długo utrzyma się pęknięta szyba w oknie. Jak naprawić ten defekt? Niestety – klej do pękniętej szyby okiennej nie istnieje i nic nie wskazuje na to, aby kiedykolwiek powstał. Konieczna jest wymiana wkładu szybowego. Cena będzie zależeć od kilku czynników, o czym za chwilę.

Wymiana szyby w oknie plastikowym

W najgorszej sytuacji są osoby mające okna z szybami zespolonymi. Uszkodzenie szkła nie tylko powoduje ulotnienie się gazu znajdującego pomiędzy komorami (jest nim zazwyczaj argon lub krypton). W tego typu konstrukcji wszystkie szyby (dwie lub trzy) są ze sobą zespolone, dlatego gdy chcemy wymienić jedną z nich, konieczna będzie wymiana całości.
Koszt wymiany szyby w oknie plastikowym zależą od tego, czy obejmuje je naprawa gwarancyjna. W takiej sytuacji może być to gratisowa wymiana szyby zespolonej. Cena za wymianę bez gwarancji zależna jest od ilości szyb w pakiecie oraz ich wielkości. Najczęściej w koszt wliczona jest robocizna. Wymiana szyby w oknie plastikowym powinna zostać wykonana przez specjalistów, ponieważ konstrukcja skrzydła jest specyficzna i skomplikowana.

Jak zatrzymać pęknięcie na szybie?

A co, jeśli nie chcesz jeszcze wymieniać szyby? Wówczas jest pewien sposób na to, jak zatrzymać pęknięcie na szybie, aby nie ulegało powiększeniu – wiążącemu się z traceniem termoizolacji oraz ryzykiem wypadania fragmentów szyby. Nie należy jednak odkładać decyzji o wymianie zbyt długo, gdyż będzie to prowadzić nie tylko do wychładzania pomieszczenia, ale również wiąże się z ryzykiem wypadnięcia całej szyby.
Niezależnie od tego, czy będzie to samoistne pęknięcie szyby w oknie, czy też uszkodzenie powstałe z przyczyn niezależnych, jedynym sposobem zabezpieczenia jest zaklejenie pęknięcia przy użyciu taśmy samoprzylepnej lub izolacyjnej. To pozwoli utrzymać pęknięcie w spójnej całości, dopóki nie będzie możliwa wymiana szyb w oknach.

Jak wymienić szybę w oknie?

Czy jest możliwa samodzielna wymiana szyby w oknie plastikowym lub drewnianym? Teoretycznie tak, jednak w praktyce odradzamy prób takiego działania na własną rękę. Choć w internecie można znaleźć liczne poradniki i materiały wideo pokazujące, jak powinna przebiegać wymiana pakietu szybowego, materiały takie tworzone są przez ludzi mających wieloletnie doświadczenie w tym temacie.

Samodzielna wymiana szyb w oknach może nastręczyć duże trudności osobom, które nie mają odpowiednich narzędzi do przeprowadzenia operacji. To z kolei prowadzi przeważnie do braku zadowalającego efektu, czyli wadliwego wstawienia nowej szyby. Co więcej – można sobie nawet pokaleczyć dłonie.
Dlatego właśnie wymiana szyby w oknie plastikowym powinna być przeprowadzona przez fachowców mających wiedzę oraz niezbędne narzędzia. Tacy właśnie pracują w firmie Medrus. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicznych miejscowościach i potrzebna wymiana szyby w oknie dwuszynowym lub wymiana szyby w oknie drewnianym, nie wahaj się skontaktować z nami. Doskonale wiemy, jak wymienić szybę w oknie każdego rodzaju!

Koszt szyby do okna plastikowego

Wymiana szyb w oknach plastikowych i drewnianych wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami. Skontaktuj się z Medrus, jeśli potrzebna wymiana szyby w oknie dwuszynowym. Cena za nasze usługi jest niezwykle przystępna, jednak pamiętaj, że im większa powierzchnia okna, tym będzie ona wyższa. Dlatego koszt wymiany szyby w oknie zawsze wyliczany jest indywidualnie.
Opłata zawiera zarówno koszt szyby do okna plastikowego, jak i robociznę. Dzięki przystępnym cenom wymiana szyb w oknach nie jest wydatkiem, na którym nie byłoby Cię stać. Przekonaj się o tym i już dzisiaj skontaktuj z nami w celu wyceny zlecenia!