Zadzwoń do nas

22 100 47 41

profil okienny

Jak zmierzyć okno? Mierzenie okien do wymiany, do rolet, pod moskitierę

Przeszklenia nie tylko rozświetlają wnętrze, ale też nadają pomieszczeniu niepowtarzalny design. Dla zachowania prawidłowej funkcjonalności stolarki, niezbędne jest jednak dokonanie właściwego pomiaru okna. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się:

  • jak zmierzyć okna do wymiany;
  • jak zmierzyć okno do rolet;
  • jak zmierzyć okna do moskitiery.

Jak mierzyć okna? Podstawowa zasada pomiaru

Pytania o to, jak zmierzyć okno, często pojawiają się wśród osób rozpoczynających prace wykończeniowe własnego domu. Zatem czy jest jakaś kwestia, na którą należy zwrócić uwagę podczas dokonywania pomiaru? Przyjmuje się, że wymiary okien powinno podawać się w milimetrach. Najpierw podaje się szerokość, a potem wysokość okna. Ta zasada dotyczy zarówno okien plastikowych, aluminiowych, jak i drewnianych. By mieć pewność, że nie popełnisz błędu podczas określania wymiarów, koniecznie zaopatrz się w odpowiedni sprzęt. Najlepiej do pomiaru sprawdzą się metalowe, zwijane miarki. Do tego oczywiście potrzebny będzie Ci ołówek i kartka, by zanotować uzyskane wyniki.

Jak zmierzyć okno do wymiany?

Stanąłeś przed koniecznością zmiany stolarki na nową? Potrzebujesz wiedzieć, jak zmierzyć okno do wymiany? Musisz pamiętać, że dobrze zmierzone przeszklenia to niezwykle istotny krok na drodze do prawidłowego ich montażu. Ustalając wielkość, zmierz otwór okienny, pamiętając, że okno być od niego odrobinę mniejsze, tak, aby umożliwić naturalną pracę materiałów. Dlatego należy odjąć około 2-3 cm od szerokości oraz około 1,5 cm od wysokości. Wszystkie wymiary pobiera się od wewnątrz, mierząc od muru. A jak zmierzyć okno dachowe? W tym przypadku wystarczy spisać wszystkie parametry z tabliczki znamionowej starego przeszklenia i podać informacje sprzedawcy.

Jak zmierzyć okno do rolety?

Rolety to doskonały sposób na zachowanie prywatności w domu i ochrona przed rażącym słońcem. Dostępne są w wielu wariantach. Aby tego typu osłona spełniła jednak swoje zdanie i była dekoracją wnętrza, powinieneś wiedzieć, jak zmierzyć okno do rolety. Otóż niezbędne jest określenie odległość między górną a dolną krawędzią ramy okiennej, a także szerokości szyby wraz z listwami przy szybie – zwykle około 2 cm od przeszklenia. A jak zmierzyć okno do rolety dzień i noc? Pomiar będzie wyglądał podobnie, jak w przypadku tradycyjnych modeli osłon.

Jak zmierzyć okno pod moskitierę?

Moskitiera na okno to nic innego jak siatka o drobnych oczkach, która montowana jest na oknie w celu ochrony przed insektami, pająkami oraz robakami. Aby kupić odpowiedni rozmiar, przed montażem osłony niezwykle ważne jest wykonane pomiaru okna. Prawidłowe określenie wymiaru ma bowiem wpływ na funkcjonalność siatki oraz wygodę w codziennym użytkowaniu. W zdecydowanej większości przypadków producenci dołączają do swoich produktów dokładne instrukcje odnośnie do tego, jak zmierzyć okno pod moskitierę. W tym celu należy otworzyć je na oścież, a następnie za pomocą miarki określić trzy wartości – szerokość i wysokość światła ramy okna oraz grubość profilu z uszczelką.

Jak mierzyć okno? Konsekwencje błędnego pomiaru

Nieprawidłowy pomiar okien może mieć poważne konsekwencje dla ogólnego wyglądu i solidności montażu stolarki. Błędnie zmierzona stolarka może skutkować zamówieniem zbyt dużego lub za małego okna. Tym samym możesz być narażony na pojawienie się trudności z otwieraniem i zamykaniem szczególnie w okresie letnim, a także ryzykiem zawilgocenia ścian budynku. W konsekwencji może to prowadzić do pojawiania się zacieków, a wraz z upływem czasu grzybów pleśniowych. Co więcej, źle zwymiarowane przeszklenia wpływają na nieestetyczny wygląd całego domu.

Jak mierzyć okna? Skorzystaj z pomocy fachowców

Wiesz już, jak zmierzyć okno do wymiany, do rolet i pod moskitierę. Dowiedziałeś się także, że dokonanie pomiaru wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby się wydawało. Nie chcesz dokonywać pomiaru samodzielnie? Potrzebujesz skorzystać z pomocy fachowców, którzy wiedzą nie tylko, jak mierzyć okno, ale także zajmują się jego montażem? Skontaktuj się ze specjalistami naszej firmy. Jako profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem doskonale wiemy, w jaki sposób zrobić pomiar. Ponadto zapewniamy pełne wsparcie w wyborze odpowiedniego produktu i przeprowadzamy instalację okien.