Veka, Aluplast, Schucco, Salamander, Brugmann który profil jest najlepszy?
Obecnie w ofertach firm, które specjalizują się w produkcji, sprzedaży i w montażu stolarki okiennej można znaleźć modele okien, które są oparte na profilach wielu różnych, cenionych na rynku producentów. W temacie naszego dzisiejszego wpisu na blogu umieściliśmy tylko pięciu, najbardziej cenionych obecnie na rynku producentów, ale jest ich o wiele więcej. Od naszych klientów często słyszymy pytanie, które profile okienne charakteryzują się najlepszymi parametrami użytkowymi i które będą gwarantowały najlepszą izolację termiczną i akustyczną oraz będą najdłużej mogły pełnić swoje funkcje? W naszym dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się nieco Państwu pomóc i wytłumaczymy, jakie elementy profili okiennych mają realny wpływ na ich jakość.
Czy istnieje coś takiego, jak najlepszy profil okienny?
Pierwszą rzeczą, jaką każda osoba, która jest w trakcie wybieranie okien do swojego domu, musi wiedzieć, jest to, że nie ma czegoś takiego, jak najlepszy profil okienny. Tych pięciu wskazanych w temacie naszego wpisu na blogu producentów, to jest absolutna czołówka w branży, i inni producenci robią wszystko, żeby ją dogonić. Robią to poprzez kopiowanie zastosowanych w tych profilach okiennych rozwiązań, a czasami nawet poprzez próby ich udoskonalania. Trzeba też jednak wiedzieć, że sam profil okienny to jeszcze nie jest okno. Produkowane przez te firmy profile trafiają dopiero do producentów stolarki okiennej i tam dopiero nabierają ostatecznego kształtu. Okna PCV dopiero na etapie produkcji nabierają ostatecznego kształtu.
Na czym polega produkcja stolarki okiennej?
Zajmując się tworzeniem stolarki okiennej na początku producent musi określić cele, jakie przy użyciu tych okien chce osiągnąć. Wszystko zależy od tego, jakie w danym przypadku są potrzeby klienta. Zawsze istotna jest odpowiednio dobra izolacja termiczna, ale niekiedy ważne będzie także np. zapewnienie wysokiej izolacji akustycznej. Istotny jest również zawsze budżet klienta, czyli ile pieniędzy jest on gotowy za nowe okna zapłacić.
Mając już określone cele i wymagania klienta, producent musi wybrać odpowiedni profil okienny – i to nie tylko konkretnego producenta, ale również konkretny wytworzony przez niego model profilu okiennego. Każdy profil okienny będzie bowiem zbudowany z nieco innych elementów. Będą w nim zastosowane inne model okuć, będzie inna ilość komór, będą inne rodzaje wzmocnień, inne klamki i inne szyby. Każdy producent stolarki okiennej ma określone preferencje dotyczące konkretnych profili okiennych. Często również mają podpisane umowy o współpracy z producentami.
W jaki sposób producent stolarki okiennej kreuje jakość okna korzystając z gotowych profili?
Producent stolarki okiennej wykorzystując do stworzenia okien gotowe profile okienne, traktuje je jako punkt wyjścia do końcowego produktu, czyli okna. Najważniejszym elementem profilu okiennego są zawsze zastosowane w nim okucia, czyli wszystkie te elementy, które odpowiadają za utrzymywanie szczelności okien oraz za łatwość ich otwierania, zamykania i uchylania. W każdym gotowym profilu okiennym jest zastosowany konkretny rodzaj okuć, które jednak na etapie produkcji okna mogą być jeszcze wzbogacane o dodatkowe, wpływające na jakość elementy. Każdy zastosowane dodatkowe wzmocnienie będzie się oczywiście wiązało ze wzrostem ceny okna. Na okuciu okna i jego wzmocnieniu nie ma jednak co oszczędzać. Im lepsze wzmocnienia, tym okna będą miały zapewnioną lepszą statykę oraz będą się charakteryzowały większą odpornością na wyginanie pod wpływem temperatury.
Ostateczna cena i jakość okna zależy więc nie tylko od modelu i marki zastosowanego do jego stworzenia modelu profilu okiennego, ale przede wszystkim od zastosowanych do budowy okna wzmocnień. Ich ceny mogą być różne, za najtańsze wzmocnienia okien można zapłacić np. 2,5 zł za mb, a czasami mogą one kosztować i 12 zł za mb.