Zadzwoń do nas

22 100 47 41

gwarancja okien

Standardowe wymiary okien – jakie są?

Gdy przychodzi do wyboru okien, producenci mają nam do zaoferowania dwa ich typy – standardowe oraz nietypowe. Każdy z nich dzieli się na różne rodzaje, mające inne wymiary. Obfitość propozycji może być nieco myląca i wywoływać chaos, dlatego wyjaśnimy, jakie są nietypowe i standardowe wymiary okien różnych typów.
Warto to wiedzieć niezależnie od tego, czy wybieramy okna do mieszkania, domu, biura czy hotelu. Tym bardziej, że standardowe wymiary okien w bloku będą różnić się od parametrów okien przeznaczonych do domu jednorodzinnego. Jakie zatem wybrać okno? Wymiary standardowe poznasz z naszego tekstu – zapraszamy do lektury.

Standardowe wymiary okien

Standardowe wymiary okien – to wymiary stosowane zgodnie przez większość producentów. Określa je norma BN-85/7153-02. Opisuje ona aż czterdzieści typów okien standardowych oraz standardowe wymiary okien balkonowych w dwunastu różnych wersjach. Każde okno oznaczone jest symbolem, dzięki czemu łatwo zidentyfikować wymiary okna na jego podstawie.
Norma obejmuje okna każdego rodzaju (jedno- i dwuskrzydłowe, uchylne, rozwierno-uchylne). Co jednak należy zauważyć – nie jest ona nakazana w żaden sposób prawnie. Dlatego producenci mogą, ale nie muszą stosować się do jej ustaleń. Tym bardziej, że prawo budowlane określa jedynie minimalne wymiary okien, bez ustalania jakichkolwiek ograniczeń ponad nie. Dlatego o ofertach mogą trafić się propozycje zdecydowanie różniące wymiarowo od tych z normy BN-85/7153-02.

Jakie są standardowe wymiary okien?

Czy można zatem odpowiedzieć na pytanie, jakie są standardowe wymiary okien? Tak, ponieważ zazwyczaj architekci projektujący domy, bloki mieszkalne oraz inne rodzaje budynków biorą pod uwagę propozycje producentów. Dlatego przyjmuje się, że wymiar okien tradycyjnych to od 565 do 2065 mm szerokości, a standardowa wysokość okien wynosi od 535 do 2295 mm.
Takie standardowe wymiary okien są preferowane przez samych deweloperów i inwestorów, gdyż ich zastosowanie pozwala na optymalizację kosztów – nie muszą zamawiać u producentów okien niestandardowych, czyli nietypowych. Dlatego jeśli nabywasz u producenta okno, jego typowe wymiary będą z pewnością mieścić się w podanym zakresie.

Okna – wymiary nietypowe

A czym są okna nietypowe? Jak sugeruje to sama nazwa, to okna przeznaczone do wykorzystania tam, gdzie panują warunki odmienne od standardowych. Spotyka się je w starszym budownictwie, jak kamienice czy domy. Takie mające swoje lata obiekty powstawały w czasach, gdy nie istniały określone normy ani standaryzacja i często spotykaną sytuacją jest, gdy każdy z poziomów ma okna różnych rozmiarów.
Nietypowe rozmiary okien wykonywane są na zamówienie. Dzięki temu ma się pewność, że będą optymalnie dopasowane do warunków. Wymiary nietypowe mogą być zarówno większe, jak i mniejsze od wartości okien standardowych. Do tej kategorii zaliczamy także okna łukowate, okrągłe, trapezowate czy trójkątne.

Standardowe wymiary otworów okiennych

Warto poruszyć od razu kwestię: otwory okienne a wymiary okien. Wbrew pozorom parametry nie są takie same. Wymiary okien a otwór to dwie różne wartości, które należy wyliczyć. W jaki sposób?
Przyjmuje się, że standardowe wymiary otworów okiennych muszą być niewiele większe niż samo okno. Jest to niezbędne dla stworzenia luzów dylatacyjnych na każdym z boków okna. Wymiary otworów ustala się następująco: w dolnej części pozostawiamy 5-6 cm, po bokach i na górze 2-3 cm.
Jak łatwo zatem obliczyć, standardowe wymiary otworów okiennych powinny mieć szerokość większą od okna o 4-6 cm oraz wysokość większą o 7-9 cm. Oczywiście wymiary standardowe okien nie dotyczą okien nietypowych – tutaj wszystko zależy od warunków montażu oraz samego kształtu.

Standardowe wymiary okien tarasowych

Podobnie jak w przypadku zwykłych okien, standardowe wymiary okien tarasowych także określone są przez normę BN-85/7153-02. Ponieważ mają one za zadanie wpuszczać do wnętrza jak najwięcej światła, są znacznie większe od normalnych. Dlatego parametry będą różnić się od tych, które mają okna standardowe. Wymiary w tym przypadku to od 240 do 2500 mm wysokości oraz od 750 – 6000 mm szerokości.
Takie standardowe wymiary okien tarasowych oferuje większość producentów. W przypadku, gdy potrzebne są inne rozmiary okien, muszą zostać wykonane na zamówienie.

Standardowe wymiary okien balkonowych

A jakie będą standardowe wymiary okien balkonowych? Są one analogiczne, jak w przypadku tarasowych, ponieważ pełnią dokładnie taką samą funkcję. Standardowa wysokość okna balkonowego to od 240 do 2500 mm przy szerokości wahającej się pomiędzy 750 a 6000 mm.
Podobnie jak zwykłe okna, także tutaj mamy wersje uchylne, rozwierno-uchylne oraz przesuwne.

Standardowe wymiary okien dachowych

Ostatnim rodzajem okien są dachowe. Jakie są standardowe wymiary okien dachowych? Dzielą się one na uchylne, obrotowe oraz uchylno-obrotowe. Niezależnie od sposobu otwierania, wymiary okien tego typu to od 550 do 1340 mm szerokości oraz od 780 do 1600 mm wysokości.
Takie właśnie standardowe wymiary okien znajdują się w ofertach większości producentów. Jeśli jedna potrzebne są wymiary okna niemieszczące się w standardzie, wówczas trzeba je indywidualnie zamówić.

Dobrze wymierzone okno to liczne korzyści

Okna to ważny element życia codziennego. Nie tylko odpowiadają za stopień doświetlenia pomieszczenia, ale mają także wpływ zarówno na estetykę budynku, jak i pomieszczenia od wewnątrz. Ponadto ich wielkość ma kluczowy wpływ na koszt związany z montażem stolarki okiennej. Dlatego dobrze wiedzieć, jakie wymiary okien do domu, mieszkania, biura czy placówki usługowej będą optymalne.
Jeśli wymieniasz okna lub jesteś na etapie budowy własnego budynku, warto powierzyć montaż okien fachowcom z doświadczeniem. Tacy właśnie fachowcy pracują w Medrus. Obsługujemy zarówno standardowe wymiary okien, jak i okna nietypowe. Z chęcią dzielimy się swoją wiedzą i doradzimy w wyborze właściwego okna. Wymiary standardowe są najczęściej spotykane, ale jeśli potrzebny inny wymiar okien – można na nas liczyć.
Zapraszamy do kontaktu!