Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Okna ze szprosami – czy są jeszcze modne?

Okna ze szprosami – czy są jeszcze modne?

Podobają Ci się okna ze szprosami i zastanawiasz się, czy są modne? Jeśli chodzi o wystrój i aranżację wewnątrz i zewnątrz budynku, wiele rozwiązań jest dopuszczalnych, uniwersalnych i ponadczasowych, dlatego domy mogą się od siebie różnić stylem. Gdyby jednak rozpatrywać, czy okna szprosowe są, czy też nie są modne, śmiało można powiedzieć, że owszem – są.
Ich popularność zaczęła nawet w ostatnich sezonach wzrastać, co być może wynika z tego, że takie okna po prostu stylowo wyglądają i nawiązują do estetyki sprzed dziesięcioleci, kiedy to stosowanie szprosów (a właściwie szczeblin) było koniecznością.

Okna ze szprosami, czyli jakie?

Okna ze szprosami to po prostu okna z przedziałkami, kojarzące się z dawnymi oknami, kiedy to mniejsze szybki, tworzące jedną całość, były połączone tzw. szczeblinami. Szczebliny stanowiły element konstrukcyjny okna i jednocześnie wzmocnienie. Szprosy to odwzorowanie szczeblin – ale fizycznie nie dzielą szyby, tylko imitują dawne rozwiązanie, jakim było stosowanie szczeblin. O ile jednak kilkadziesiąt lat temu nie było innej możliwości, jak połączyć ze sobą mniejsze szyby, o tyle teraz szprosy na oknach są po prostu dobrowolnym wyborem właściciela domu lub budynku.
Czy szprosy w oknach to dobry wybór? Oczywiście nikt nikomu nie każe stosować takich rozwiązań, jest to kwestia gustu. Przyznać trzeba, że domy z oknami ze szprosami wyglądają naprawdę ciekawie i stylowo. Mogą przypominać dawne domki lub dworki i przez to przyjemnie kojarzyć się z domowym ciepłem. Z pewnością szprosy w oknach najlepiej będą wyglądały w konkretnych stylach. Pasuje tutaj styl retro, vintage czy klasyczny. Nie zapominajmy jednak o industrialnym i loftowym, które biorą swój początek od przystosowywania do warunków mieszkalnych starych fabryk, magazynów, składów itp. Szprosy w oknach nie będą tutaj niczym dziwnym. Domki drewniane, domy stylizowane na stare dworki to również jest doskonały punkt wyjścia do zastosowania estetycznych szprosów.

Okna szprosowe – jak wpływają na aranżację wewnątrz pomieszczeń?

Szprosy w oknach kuchni, pokoju i każdego pomieszczenia domowego mają spory wpływ na wygląd całości aranżacji. Nie tylko kolor i materiał stolarki okiennej jest ważny, jeśli chodzi o okna. Szprosy nadają im zupełnie innego charakteru, a to przekłada się na wizualny odbiór całości.
Gdzie na pewno sprawdzą się okna ze szprosami? W jakich aranżacjach? Wspomniane retro i klasyka na pewno świetnie poradzą sobie z takim oknem. Podobnie aranżacja industrialna lub loftowa, choć to zupełnie inny klimat. Wyobraź sobie charakterystyczne dla tych stylów duże okno ze szprosami w połączeniu ze ścianą z kamienia lub cegły, wyposażenie wnętrza z przewagą mebli z metalowymi elementami i ozdobami w surowym stylu – można stworzyć oryginalną i niepowtarzalną aranżację. Okna szprosowe będą efektownym uzupełnieniem wystroju prowansalskiego, boho lub angielskiego – te wystroje czerpią pełnymi garściami z minionych czasów i na pewno szprosy będą tu świetnie pasować. Rustykalne domy z oknami ze szprosami wyglądają niezwykle naturalnie, więc w takich aranżacjach to rozwiązanie sprawdza się doskonale.
Pamiętaj, że okna szprosowe same w sobie już są ozdobne, a jeśli stylowo zaaranżujesz parapet, stworzysz naprawdę wyjątkową atmosferę i klimat.

Okno – szprosy w różnych stylach

Czy szprosy różnią się bardzo między sobą? Jeśli chcesz mieć stylowe okno, szprosy na pewno są dobrym kierunkiem. Pamiętaj jedynie, żeby ich wykonanie zlecić specjalistom, takim jak firma medrus.pl – wtedy będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak trzeba. Można podzielić szprosy okienne na trzy rodzaje:

  • Szprosy konstrukcyjne – najbardziej zbliżone do klasycznych szprosów, wykonane z tego samego materiału, co rama okienna. Dzielą powierzchnię szyby na mniejsze. Szyba ze szprosami wygląda bardzo stylowo i elegancko, ale można spotkać się z opinią, że zabiera więcej światła i ucieka przez nie więcej ciepła;
  • Szprosy międzyszybowe – ten rodzaj szprosów umieszczony jest wewnątrz szyby zespolonej. Zwykle wykonany z tworzywa sztucznego lub aluminium. Nie mają wpływu na utratę ciepła oraz nie przeszkadzają w żaden sposób w myciu okna;
  • Szprosy wiedeńskie – szprosy naklejane na szybę z obydwu stron. Nie mają wpływu na izolację cieplną. Wizualnie przypominają szprosy konstrukcyjne. Mycie okna przy takich szprosach może wymagać większego zaangażowania;
  • Szprosy nakładane lub otwierane – są to szprosy w postaci ramki, która nie przylega do szyby, najnowsze rozwiązanie jeśli chodzi o tematykę szprosów.

Do okien ze szprosami pasują różne osłony. Najlepiej sprawdzą się tradycyjne firanki i zasłony, choć można zastosować też rolety, które nie przylegają do szyby.

Szprosy w oknach – zleć ich wykonanie prawdziwym fachowcom

Jeżeli masz zamiar zdecydować się na eleganckie, stylowe szprosy, najlepszy wybór to medrus.pl. Zakładamy szprosy w oknach trzyszybowych, dwuszybowych, w naszej ofercie znajduje się także serwis okien. Możesz zamówić u nas okna PCV, okna dźwiękochłonne, antywłamaniowe, przesuwne, balkonowe, tarasowe, a to tylko kilka propozycji z naszego szerokiego wachlarza ofert.

Profesjonalna obsługa, znajomość trendów, indywidualne podejście do każdego klienta – to możemy Ci zagwarantować. Firma medrus.pl wykorzystuje tylko dobrej jakości materiał. Prowadzimy bezproblemowy montaż okien – Warszawa i okolice to rejon naszego działania. Skontaktuj się z nami już dzisiaj!