Mycie okien bez smug – czym najlepiej myć okna? Sprawdzone sposoby
Mycie przeszkleń w domach i mieszkaniach nie należy do skomplikowanych czynności. Jednak dla wielu osób czyszczenie szyb bez powstawania nieestetycznych śladów często okazuje się trudnym zadaniem. Chcesz poznać sprawdzone sposoby na mycie okien bez smug? W tym artykule podpowiadamy, czym najlepiej myć okna, by uzyskać idealnie czyste szyby.
Dlaczego powstają smugi na oknach?
Smugi na oknach to częsty i zarazem irytujący widok. Skąd się biorą? Szklana powierzchnia jest hydrofobowa, a to powoduje trudności z szybkim usuwaniem zanieczyszczeń. Tym samym brud, zamiast pozostawać na szmatce, rozmazuje się na szkle. Sprzymierzeńcem powstawania nieestetycznych śladów na przeszkleniach jest mycie w pełnym słońcu. Problem pojawia się także gdy:
- zastosujesz niewłaściwe proporcje płynu i wody;
- używasz złej, zbyt szorstkiej ścierki, która nie zbiera zanieczyszczeń;
- korzystasz z zabrudzonej szmatki;
- używany detergent nie rozpuszcza dokładnie brudu;
- zastosujesz zbieraki z uszkodzonymi końcówkami, przez co niezbyt dokładnie przylegają do szklanej powierzchni.
Jak często należy myć okna?
Mycie okien jest czynnością niezbędną do tego, by szyby wyglądały jak najlepiej. To, jak często myć okna zależy od:
- rodzaju przeszklenia;
- lokalizacji budynku;
- otoczenia.
Ogólnie rzecz biorąc, okna PCV powinny być czyszczone co najmniej raz na dwa, trzy miesiące. W przypadku przeszkleń mocno eksploatowanych lub narażonych na działanie czynników zewnętrznych np. w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub na wyższych kondygnacjach budynku, może być wymagane częstsze czyszczenie.
Kiedy najlepiej myć okna?
Zanim dowiesz się, jak myć bardzo brudne okna, warto zastanowić się, czy istnieje odpowiedni czas na czyszczenie przeszkleń. Jeśli zależy Ci na efekcie bez smug, musisz pamiętać, że mycie okien musi odbywać się o odpowiedniej pogodzie, a nawet o właściwej porze dnia. Jak już wspomnieliśmy, nie zaleca się czyścić przeszkleń przede wszystkim w upalne i słoneczne dni. Gdy promienie słońca padają na szyby podczas mycia, woda szybciej paruje, zostawiając nieestetyczne ślady w postaci smug i zacieków. Wiele osób zastanawia się, czy można myć okna w mrozie? Okazuje się bowiem, że nie powinno się czyścić przeszkleń, gdy za oknem temperatura spada poniżej zera. W tym przypadku woda może zamarzać i utrudniać mycie. Co więcej, mycie okien w mrozie może przyczyniać się do powstawania na powierzchni szyb rys. Warto pamiętać, że w mroźne dni szkło staje się kruche i delikatniejsze. Dlatego każdy nieostrożny ruch, mocniejsze dociśnięcie ściereczki może także spowodować, że szyba pęknie. Zatem kiedy najlepiej czyścić okna, aby na szybie nie pojawiły się smugi? Odpowiednią porą na mycie okien jest pochmurny, ale bezdeszczowy dzień lub gdy świeci słońce, ale jego promienie nie padają bezpośrednio na szyby mytego okna.
Czym myć okna? Zadbaj o odpowiednie akcesoria!
Podczas czyszczenia okien istotny jest także to, czym myć okna. Dobór odpowiednich akcesoriów do usuwania zabrudzeń pozwala bowiem na uzyskanie efektu czystych szyb bez smug. Strzałem w dziesiątkę są bez wątpienia ściereczki z mikrofibry. Są to miękkie kawałki tkaniny z cienkimi włóknami, które z łatwością zbierają brud z czyszczonej powierzchni, a przy tym wyróżniają się bardzo dużą chłonnością wody. Do czyszczenia przeszkleń świetnie sprawdzą się akcesoria o gramaturze 250-300 g/m2 i splocie z widocznymi pętelkami.
Czym myć okna?
Wiele osób uważa, że do skutecznej pielęgnacji okien potrzebują wyłącznie drogich detergentów. Nic bardziej mylnego! Jeśli nie środki dostępne w drogeriach czy sklepach budowlanych, to czym umyć okna? Do usuwania niewielkich zabrudzeń na przeszkleniach idealnie sprawdzi się ciepła woda z płynem do mycia naczyń, która usunie kurz i brud. Zamiast środka do czyszczenia garnków, można także użyć płynu do mycia szyb. Do usuwania nadmiaru wody świetnie z kolei nadają się ręczniki papierowe, które nie zostawiają skrawków na szybie lub ściągaczki.
Mycie okien gliceryną
Jak myć okna, żeby nie było smug? Aby okna zachowały blask na dłużej, a na powierzchni nie powstały nieestetyczne ślady, sprawdzonym sposobem jest dodanie do wody kilku kropel gliceryny, którą zakupisz w niemalże każdej aptece. Substancja tworzy na przeszkleniu ochronny film, który chroni przed osadzaniem się wody, kurzu i innych zanieczyszczeń. Gliceryna do mycia okien dokładnie wyczyści szyby. Jak umyć okno? Spryskaj szybę roztworem, a następnie zacznij czyścić przy użyciu ściereczki z mikrofibry. Nie zapominaj, że przeszklenie myje się od góry szyby do dołu. Na koniec umyte okno przetrzyj suchą szmatką z dołu do góry.
Mycie okien wodą z octem
Czym myć okna, żeby się błyszczały? Doskonałym sposobem jest przygotowanie mieszanki z naturalnych składników, czyli wody i octu. Sporządzenie roztworu nie sprawi Ci żadnego problemu, gdyż wystarczy wymieszać płyny w proporcji 1:1. Jeśli zapach mieszanki nie jest dla Ciebie przyjemny, możesz do niej dodać kilka kropli olejków eterycznych. Jak myć okna octem? Przygotowaną mieszankę przelej do buteleczki z dozownikiem. Na początku przetrzyj szklaną powierzchnię samą wodą, aby pozbyć się zabrudzeń. Następnie spryskaj szybę roztworem i za pomocą ścierki dokładnie umyj ramy i szyby. Na koniec całość przetrzyj do sucha ręcznikiem papierowym lub czystą i suchą szmatką. Mycie okien octem nie jest więc wcale skomplikowane.
Niekiedy na oknach pojawiają się tłuste plamy. Co zrobić, gdy dojdzie do takiego rodzaju zabrudzenia przeszklenia? Czym odtłuścić szybę? Tutaj również doskonale poradzi sobie domowy płyn z dodatkiem octu.
Mycie okien sodą oczyszczoną
Nadal nie wiesz, jak dobrze umyć okna? Z pomocą przychodzi środek, który każdy ma w domu, czyli soda oczyszczona. Produkt wyróżnia się doskonałymi właściwościami czyszczącymi oraz wybielającymi. Nic więc dziwnego, że świetnie sprawdza się podczas pielęgnacji przeszkleń. Mycie okien sodą oczyszczoną polega na przygotowaniu papkę z 6 łyżek proszku rozpuszczonych w połowie litra wody. Tak przygotowaną mieszankę nanosi się przy użyciu miękkiej szczotki lub gąbki na powierzchnię. Następnie trzeba dokładnie przetrzeć okno wilgotną szmatką.
Mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki
Skuteczną i sprawdzoną metodą jest również mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki. W składzie takich środków znajduje się zazwyczaj alkohol i sok z cytryny, które świetnie rozpuszczają osad i sprawiają, że szyba lśni. Jak myć okna tym specyfikiem? Wystarczy do około 3 litrów wody dodać szklankę nabłyszczacza. Dalsze kroki wyglądają podobnie, jak przy myciu szyb za pomocą roztworu z octem.
Jak myć okna karcherem?
Wiele osób zastanawia się, jak szybko umyć okna. Świetnym rozwiązaniem okazuje się karcher, który daje możliwość łatwego i skutecznego mycia okien bez smug. Myjka do okien to urządzenie, które pozwala na mycie powierzchni o niemalże dowolnym kształcie i we wszystkich kierunkach. Jest to poręczny i lekki sprzęt, dzięki czemu wyczyszczenie zabrudzonych powierzchni przebiega sprawnie. Co więcej, czyszczenie przeszkleń przy użyciu tego rodzaju sprzętu nie jest skomplikowane. Zatem jak myć okna karcherem, żeby nie było smug? Czynność polega na:
- spryskaniu szklanej powierzchni preparatem w sprayu;
- przetarcie szyby ściereczką z mikrofibry;
- zebranie wody za pomocą urządzenia.
Czym myć okna po budowie?
Kurz, plamy po kleju oraz pył na oknach to najczęściej występujący rodzaj zabrudzeń, z jakim możesz mieć do czynienia po zakończonej budowie. Nie wiesz, jak myć okna bez smug? W tym przypadku doskonale sprawdzi się woda z octem do mycia okien, o której już wspominaliśmy. Jeśli mieszanka nie poradziła sobie z zabrudzeniami na Twoich przeszkleniach, oznacza to, że możesz sięgnąć po inne rozwiązania. Czym umyć okna po budowie? Inną opcją jest użycie wody z niewielką ilością płynu do płukania tkanin. Taki roztwór działa podobnie jak gliceryna i sprawia, że szyby są czyste oraz bez smug. Po jego zastosowaniu na powierzchni ze szkła przez długi czas nie osadza się kurz.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki rozwiały Twoje wątpliwości, czym myć okna, aby nie było smug. Dzięki temu Twoje przeszklenia pozostaną idealnie czyste. Nie zapominaj, że wyłącznie regularna i właściwa pielęgnacja sprawi, że szyby będą wyglądać doskonale przez wiele lat.