Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Okna dźwiękoszczelne

Jak wybrać okna dźwiękochłonne i jakie koszty należy ponieść?

Okna dźwiękoszczelne są bardzo dobrym wyborem dla osób, które mieszkają w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu czy torów kolejowych. Są też chętnie wybierane przez mieszkańców miast, którzy chcą zminimalizować hałas docierający z zewnątrz. Na co należy zwrócić uwagę, kupując okna dźwiękoszczelne i z jakimi wydatkami należy się liczyć? Zapraszamy do artykułu.

Czym są okna dźwiękoszczelne?

Oknami dźwiękoszczelnymi nazywamy okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Standardowe okna mają współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) na poziomie 30 dB, w przypadku okien dźwiękoszczelnych najlepiej, jeśli wartość wynosi co najmniej 35 dB. W tym celu producenci stolarki okiennej stosują grubsze szyby, wzmacniane profile i okucia. Pakiety szybowe mają grubość nawet do 10 mm, a odstępy między szybami mogą wynosić nawet 20 mm. Aluminiowe okna dźwiękochłonne oferowane przez firmę Medrus składają się z odpowiednio dobranych szyb i profili. Zastosowane rozwiązania są skuteczne, a jednocześnie przystępne cenowo.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając okna dźwiękoszczelne?

Okna dźwiękoszczelne zazwyczaj są cięższe od okien standardowych, co wymusza stosowanie nieco innych technik montażu. Montaż okien tego typu powinien być wykonany przez wykwalifikowaną ekipę, np. przez specjalistów z firmy Medrus. Wybierając okna tego typu, musimy się liczyć z tym, że będą bardzo szczelne, dlatego powinniśmy zaplanować odpowiedni system wentylacji, najlepiej mechaniczny.

A ile to kosztuje?

Okna o wyższym współczynniku izolacyjności są droższe od okien standardowych. Im współczynnik Rw jest wyższy, tym wyższa jest cena okien, zazwyczaj o ok. 20-40%, lecz spokojnie możemy ją też podwoić w przypadku szyb o wysokim współczynniku. W przypadku okien zapewniających najwyższą ochronę akustyczną cena może być wyższa nawet dwukrotnie. Na rynku istnieje wiele rodzajów systemów okiennych o różnych parametrach izolacyjności akustycznej. Aby nie przepłacić, przy wyborze okien warto kierować się lokalizacją budynku. Dom  położony w spokojnej okolicy nie wymaga okien o tak wysokim współczynniku Rw, co dom w centrum miasta, ale to już jest nasz problem, nie Państwa, żeby dobrać okna, które zmieszczą się w budżecie i będą spełniały oczekiwania.

Ważne!! Przeczytaj!

Wybraliśmy okna dźwiękochłonne. Co z wietrzeniem w takim przypadku? Mamy super dźwiękochłonne okna, ale jak je otworzymy i tak jest głośno. Warto rozważyć nawiewniki dźwiękochłonne, lecz miejmy to na uwadze, że najwyższy model Aereco EXR Higro posiada 42 dB*.