Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Jak usunąć rysy z szyby? Sprawdzone metody

Jak usunąć rysy z szyby? Sprawdzone metody

Jednym z problemów, z którym często borykają się właściciele domów i mieszkań, jest porysowana szyba w oknie. Skazy na szkle w znaczący sposób wpływają na wygląd przeszklenia. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod, dzięki którym można zminimalizować widoczność nieestetycznych śladów. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Oto garść cennych wskazówek, jak usunąć rysy z szyby, by okna prezentowały się jak najlepiej.

Rysy na szybie – skąd się biorą?

Wbrew pozorom o mankamenty na szybie nietrudno. Skazy mogą być bowiem wynikiem niewłaściwej pielęgnacji powierzchni. Wiele osób często do mycia przeszkleń używa papieru czy szorstkich gazet, które mogą powodować uszkodzenia na powierzchni szklanej nawet wówczas, kiedy są zwilżone wodą czy środkami czyszczącymi. Podobny efekt dają szmatki z nieodpowiednich materiałów, a także ostre nici wykorzystywane do przeszywania krawędzi ściereczek, szorstkie zmywaki i sztuczne gąbki. Skazy na szkle mogą pojawiać się także w wyniku stosowania nieumiejętnie dobranych środków chemicznych, w tym rozpuszczalników i detergentów. Rysa na szybie może być skutkiem wykonywania codziennych obowiązków czy dziecięcej zabawy. Wśród przyczyn porysowanych okien możemy także wymienić m.in.:
  • silne opady, np. gradobicie;
  • kurz i brud;
  • następstwa wichur i burz, w tym połamane gałęzie spadające na szyby;
  • uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas montażu przeszkleń, prac remontowych i wykończeniowych;
  • niewłaściwe użycie skrobaków oraz ściągaczek do szyb;

Jak usunąć rysy z szyby? Pastą do zębów!

Chcesz wiedzieć, jak usunąć rysy z szyby domowym sposobem? Mamy dobrą wiadomość! Niewielkich skaz na szkle możesz pozbyć się, sięgając po produkt, z którego korzystasz na co dzień – białą pastę do zębów. Należy jednak pamiętać, aby środek nie zawierał żadnych granulek ani drobinek. Oprócz produktu będziesz potrzebować także ściereczki z miękkiego materiału, najlepiej mikrofibry. Zatem jak uratować porysowaną szybę okienną? Zwilż szmatkę i nałóż pastę do zębów na powierzchnię, gdzie pojawiły się nieestetyczne ślady. Następnie ściereczką wykonuj koliste ruchy, wcierając środek w miejsce zarysowania. Polerowanie szyb okiennych musi odbywać się w delikatny sposób, aby nie doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Na koniec użyj suchej szmatki, aby wytrzeć pozostałości pasty do zębów. Samodzielne usuwanie rys na szybie może potrwać nawet 15 minut, abyś mógł zauważyć zadowalające efekty i pozbyć się rysy na szybie. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.

Polerowanie rys na szybie pastą polerską

Jeśli szukasz pomysłu na to, jak usunąć rysy na szybie okiennej, możesz spróbować także innego rozwiązania. Dobre efekty w likwidowaniu niewielkich skaz może przynieść zastosowanie pasty polerskiej. Taki produkt można nabyć w sklepach budowlanych. Do preparatu zawsze dołączona jest instrukcja, której należy dokładnie przestrzegać. Jak zlikwidować rysy na szybie? Przed przystąpieniem do usuwania skaz przeszklenia muszą być oczyszczone z zabrudzeń, gdyż wszelkie mikro kamyczki bądź inne zanieczyszczenia na powierzchni szklanej mogą doprowadzić do powstania głębszych uszkodzeń. Do usuwania nieestetycznych śladów należy użyć filcu, którym należy wypolerować zarysowany obszar. Polerowanie rys na szybie przy pomocy pasty to czynność, która wymaga dużej dokładności, delikatności i ostrożności.

Soda oczyszczona – domowy sposób na rysy na szybie

Pojawiła się rysa na szybie? Innym ze sprawdzonych sposobów na skazy na szkle jest skorzystanie z sody oczyszczonej. Środek nie tylko usunie niewielkie zarysowania, ale dodatkowo świetnie sprawdzi się do likwidacji nieestetycznych plam i nieprzyjemnych zapachów. Jak usunąć rysy na szybie? Z sody i niewielkiej ilości wody należy przygotować lepką papkę. Przygotowaną mieszankę musisz nałożyć na miękką ściereczkę i pocierać w miejscu występowania uszkodzenia. Następnie powierzchnię spłucz zimną wodą i wytrzyj do sucha.

Jak zlikwidować rysy na szybie?

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć rysy z szyby przy użyciu proszku do pieczenia. Ten kuchenny środek świetnie sprawdzi się zamiast sody oczyszczonej. Przygotuj także ściereczki z mikrofibry i wodę. W misce wymieszaj proszek do pieczenia z wodą w proporcji 2:1, aż do momentu, gdy całkowicie się rozpuści. Następnie nanieś papkę ściereczką i przez 30 sekund poleruj szkło kolistymi ruchami. Po tym czasie usuń roztwór za pomocą czystej szmatki i letniej wody. Czynności te należy powtarzać tak długo, aż niewielka rysa zniknie ze szkła.

Porysowana rysa w szybie – co robić dalej?

Jeśli uszkodzenia są bardziej rozległe lub głębokie, nie pomogła pasta do zębów na rysy na szybie, soda oczyszczona ani pasta polerska, konieczne może okazać się skorzystanie z usług serwisantów, którzy w profesjonalny sposób zlikwidują nieestetyczne ślady. Usuwanie rys z szyb okiennych przez fachowców polega na zebraniu cienkiej warstwy skazy. Dzięki temu uszkodzenia zostają zniwelowane i znikają. W przypadku płytkich mankamentów wystarczy zazwyczaj samo polerowanie. Gdy specjaliści mają do czynienia z głębszymi rysami najpierw szlifują szybę, a dopiero później polerują. Koszty usługi i czas naprawy uzależnione będą od wielkości uszkodzeń, głębokości rys, a także powierzchni uszkodzenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w niektórych przypadkach zarysowania mogą spowodować strukturalne uszkodzenie przeszklenia. To może z kolei wiązać się z wysokim kosztem usunięcia rysy na szybie. W takiej sytuacji ze względów bezpieczeństwa jedyną opcją będzie wymiana. Szukasz nowych okien do swojego domu czy mieszkania? W takim razie zapoznaj się z ofertą naszej firmy Medrus i wybierz wysokiej jakości przeszklenia. Gwarantujemy najwyższą jakość usług i wspaniały efekt, a to wszystko w rozsądnych cenach. Przekonaj się o tym sam, że na oknach znamy się, jak nikt inny!