Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Co zrobić, żeby okna nie parowały - sposoby na zaparowane okna

Co zrobić, żeby okna nie parowały – sposoby na zaparowane okna

Zaparowane okna? To zjawisko występujące w mieszkaniach i domach prywatnych, biurach, placówkach edukacyjnych, zdrowotnych oraz każdym innym miejscu, gdzie znajdują się okna. Nie ma przy tym znaczenia pora roku – choć mokre okna w zimie są częstszym zjawiskiem. Efekt to obniżenie komfortu przebywania w pomieszczeniu – parujące okna ograniczają ilość wpadającego do wnętrza światła, a gdy para wysycha, zmienia się w ściekającą po szybach wodę, co przyczynia do ich zabrudzenia.
Dlaczego okna parują zimą? Co zrobić, żeby okna nie parowały? Przyjrzyjmy się różnym sytuacjom, w trakcie których dochodzi do parowania szyb i zobaczmy, co można zrobić w takiej sytuacji. Ale najpierw wyjaśnijmy, dlaczego w ogóle należy coś z tym zrobić.

Dlaczego para na oknach nie jest dobrym objawem?

Zaparowane okna w domu po nocy świadczą o tym, że w pomieszczeniach gromadzi się wilgoć. Daje to dobrą pożywkę do rozwoju grzyba oraz pleśni – zwłaszcza w ciemnych, trudno dostępnych miejscach. O ich szkodliwości nie trzeba nikogo przekonywać – mają bardzo negatywny wpływ na drogi oddechowe, przyczyniają się do rozwoju chorób, wywołują migreny oraz uczulenia. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj podłoża. Te organizmy potrafią wzrastać na praktycznie każdym podłożu.
Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie na skutek dużej wilgoci rozwija się grzyb, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz alergii. Dlatego parujące okna w bloku czy domu prywatnym są tak niebezpieczne. Z kolei parowanie szyby od zewnątrz jest mało estetyczne i ogranicza dopływ słońca oraz ciepła, nie ma jednak żadnego negatywnego wpływu na organizm. Dlaczego parują szyby w domu?

Zaparowane okna w domu po nocy

Zaparowane okna w domu po nocy to nic groźnego. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem naturalnym, czyli osadzaniem się wilgoci na skutek procesu jej skraplania. Skąd się bierze? Z wielu czynności, które wykonujemy w domu – od gotowania wody na herbatę po korzystanie z grzejników w trakcie zimy.
Dlatego zaparowane okna w domu po nocy spostrzegamy zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, gdy ogrzewamy pomieszczenia. W ciepłych, zwłaszcza w lecie, nie obserwujemy takiego zjawiska. Ponieważ mamy wówczas przez większość czasu otwarte okna, wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz w sposób naturalny.

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Jak już wspomniano, jest to osadzanie się wilgoci wytwarzanej przez różne źródła. Zaparowane okna w domu możemy zaobserwować zwłaszcza po gotowaniu lub braniu kąpieli. Podczas tych czynności wytwarzane są duże ilości pary wodnej, która następnie rozprasza się w powietrzu.
Gdy nastąpi wentylowanie pomieszczenia, wówczas mamy okazję zobaczyć mokre okna w domu. Skroplona para wodna rozpuszcza się i powraca do swojej naturalnej formy, czyli cieczy.

Dlaczego okna parują zimą?

Zaparowane okna w środku to często spotykane zjawisko podczas zimowego sezonu grzewczego. Większość grzejników znajduje się w okolicach okien lub dokładnie pod nimi. Ciepłe powietrze styka się z zimną powierzchnią szyby, przez co dochodzi do jego skroplenia. To właśnie główny powód, dlaczego okna parują zimą. A biorąc pod uwagę, że na 1m3 powietrza przypada ponad 17 gramów wody, nie może dziwić, że intensywne ogrzewanie zimą sprawia, że mamy zaparowane okna.

Dlaczego okna parują od zewnątrz?

Można postawić także pytanie odwrotnie, czyli zamiast pytać, dlaczego okna parują od wewnątrz, zapytać, dlaczego okna parują od zewnątrz? Odpowiedź na to pytanie nie będzie skomplikowana. Parowanie szyb od zewnątrz oznacza, że z pomieszczenia emanuje niewielka ilość ciepła. Ciepło to styka się z zimną szybą, a na skutek różnicy temperatur dochodzi do skroplenia. Szyba po prostu paruje od zewnątrz.
Naturalnym zjawiskiem na zewnątrz są również – nawet w lecie – mokre okna po nocy. Od zewnętrznej strony szyby osadza się na niej rosa oraz wilgoć z powietrza. Następnie, na skutek zwiększania się temperatury podczas kolejnych godzin dnia, zaczyna się ona rozpuszczać i tak zaparowane okna od zewnątrz zmieniają się w mokre okna po nocy.

Zaparowane okna między szybami

O ile wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych łatwo zrozumieć, o tyle zagadką dla wielu osób pozostają zaparowane okna między szybami. Mogłoby się zdawać, że gdy mamy okna trzyszybowe, w przestrzeniach pomiędzy nimi utrzymywana jest stała temperatura. A jednak nie – okna trzyszybowe parują tak samo, jak klasyczne. Jest to dość irytujące – o ile parę z szyb zewnętrznych czy wewnętrznych można po prostu zetrzeć, o tyle do przestrzeni między szybami nie mamy żadnego dojścia.
Dlaczego okna trzyszybowe parują od zewnątrz? Prawdopodobnie konstrukcja okna jest uszkodzona. W takiej właśnie sytuacji do wnętrza trafia para wodna, która następnie osiada na szybach. W ekstremalnych przypadkach wiąże się to z utratą właściwości termoizolacyjnych okna. Niestety – sposób na zaparowane szyby w domu w tym przypadku nie istnieje. Z biegiem czasu będą powstawać zacieki psujące efekt estetyczny. Można co prawda dać okno do naprawy, jednakże to nieopłacalne. Taniej wyjdzie zakup nowego okna.

Co zrobić, żeby okna nie parowały – domowe sposoby

Czy można zrobić coś, aby nie odbywało się parowanie okien od zewnątrz i wewnątrz? Tak – parujące szyby w domu nie muszą być Twoim problemem. I nie potrzebujesz do tego zatrudniania fachowców.
Istnieje kilka sposobów na to, aby parujące okna w domu nie były problemem. Oto one:

  • wentylacja – jeżeli w pomieszczeniu działa sprawna wentylacja, takie zjawisko, jak parujące okna w domu, nie zaistnieje. W pomieszczeniach, gdzie brak systemu wentylacyjnego, wystarczy regularnie je wietrzyć, czyli otwierając okna. W zimie, zwłaszcza podczas dużych mrozów, może nie być to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ ochłodzone pomieszczenia należy ponownie ogrzać;
  • osuszanie powietrza – aby w domu nie pojawiały się mokre okna w zimie i w lecie, można skorzystać z urządzeń pozwalających na zredukowanie wilgotności powietrza, czyli osuszaczy. W sprzedaży dostępne są urządzenia elektryczne tego typu, a także pochłaniacze wilgoci w formie granulek oraz tabletek;
  • jeśli suszysz ubrania w pomieszczeniu, koniecznie zadbaj o to, aby była tam odpowiednia cyrkulacja wilgoci. Jeśli takiej nie będzie, wilgoć zostanie skumulowana w powietrzu i szybko zobaczysz zaparowane szyby w domu;
  • unikanie generowania większych ilości pary – duże ilości pary to duża ilość wilgoci osiadającej na szybach oraz oknach. Niestety, nie da się tego uniknąć. Niemal codziennie gotujemy obiady, a także bierzemy prysznice i kąpiele. W przypadku kuchni rozwiązaniem może być okap, wciągający parę i niedopuszczający do jej rozprzestrzeniania się po pomieszczeniach. Jeśli chodzi o łazienkę – należy po kąpieli lub prysznicu solidnie ją przewietrzyć.

Oto co zrobić, żeby okna nie parowały. Domowe sposoby są proste w wykonaniu i nie powinny nikomu przysporzyć trudności. A co, jeśli szyby parują od zewnątrz?
W sprzedaży można znaleźć różne środki, które sprawią, że parujące szyby od zewnątrz nie będą problemem. Są to zazwyczaj transparentne żele, którymi należy pokryć szybę. Jednak skuteczność różni się w zależności od danego produktu, dlatego też warto poczytać w internecie opinie osób, które z nich korzystały i na tej podstawie wybrać najlepszy na swój użytek. Okna parują od zewnątrz przez cały rok, dlatego niezbędny jest środek na każdą jego porę.

Jak ustawić okna, żeby nie parowały?

Co zrobić, żeby okna nie parowały? Ponieważ wiemy już, dlaczego okna parują, oczywiste będzie ustawienie ich tak, aby panowała odpowiednia wentylacja zapobiegająca skraplaniu się wilgoci. Najbardziej wydajnie pomogą zastosowane w oknach nawiewniki. Co ważne – mogą występować nie tylko w oknach, ale również w ścianie. Zalecane są higrosterowane, ponieważ ich praca regulowana jest automatycznie i nie wymaga żadnych interwencji.
A jak rozszczelnić okna, żeby nie parowały? Można wykonać taki zabieg samodzielnie – polega na właściwym przekręceniu śruby dociskowej. Jak ustawić okna, żeby nie parowały? Zmniejszenie docisku to ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara. Pozwoli to na usprawnienie wentylacji i ograniczenie ilości pary wodnej osiadającej na szybach. Aby mokre okna w domu przeszły do kategorii wspomnień, można także wymienić w oknie uszczelki. Polecane są infiltracyjne.
Parujące szyby w domu, parowanie okien zimą i zaparowane okna po nocy to zjawiska powszechne. Jednak dzięki naszym poradom z pewnością ograniczysz je w swoich pomieszczeniach. A jeśli parująca szyba od zewnątrz skierowana jest ku słońcu, para szybko będzie się rozpuszczać i problem rozwiązuje się sam – wystarczy tylko raz na jakiś czas ją przemyć, aby nie było zacieków.
A skoro już wiemy, dlaczego szyby w domu parują od wewnątrz oraz dlaczego paruje szyba od zewnątrz, warto rozważyć sposób na pozbycie się lub ograniczenie tego problemu.