Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Nawiewnik

Wymiana uszczelek w oknach – jak i kiedy należy to zrobić?

W okresie jesienno – zimowym nieszczelne okna to dość spory problem. Odpowiadają one przede wszystkim za uciekanie ciepła z pomieszczenia, a tym samym gwałtowny wzrost rachunków za ogrzewanie. Dlatego też warto sprawdzić, czy nie trzeba uszczelnić okien. Chcesz wiedzieć, jak i kiedy należy to zrobić? Oto garść cennych wskazówek, jak wymienić uszczelki w oknach.

Dlaczego uszczelki w oknach się zużywają?

W wyniku ciągłej eksploatacji i narażenia na działanie różnych czynników zewnętrznych uszczelnienia ulegają naturalnemu zużyciu. To jednak nie wszystko! Innym istotnym powodem, dla którego uszczelki zużywają się, jest także niewłaściwa konserwacja. Wówczas się rozpadają, stają się łamliwe i mogą przepuszczać wodę. Dbanie o stan uszczelek jest więc ważnym elementem utrzymania okien w jak najlepszym stanie i zapobiegania wielu problemom.

Jak poznać, że czas na wymianę uszczelki w oknie?

Zastanawiasz się, jak ocenić szczelność okien? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, czy między ramą okienną i szybą nie ma szczelin. To przez nie może do pomieszczenia wpadać chłodne powietrze. Jeśli masz do czynienia z nieszczelną stolarką okienną, możesz poczuć także podmuch na dłoni przyłożonej do szyby. Często zauważalne są poruszające się rolety albo firanki.
Szczelność okien możesz sprawdzić poprzez wykonanie testu z użyciem kartki papieru. Umieść ją pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem i zamknij dokładnie okno. Jeżeli bez problemu wyciągniesz papier to znak, iż okno jest nieszczelne.

Co daje wymiana uszczelki w oknie?

Wiele osób nie wie, co daje wymiana uszczelek w oknach plastikowych. Dlaczego więc warto zmienić uszczelnienie? Przede wszystkim ze względu na poprawę parametrów konstrukcji okiennej, w tym:

  • wodoszczelności;
  • wentylacji;
  • przenikalności cieplnej;
  • izolacyjności akustycznej.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wymiana uszczelek w oknach wykonuje się średnio raz na 10 lat pod warunkiem regularnego czyszczenia i natłuszczania elementu. Jeśli jednak zauważysz, że okno jest nieszczelne, wówczas warto wymienić część natychmiast po zauważeniu problemu.

Wymiana uszczelek w oknach – od czego zacząć?

Wymiana uszczelki w oknie nie jest zbyt skomplikowana i każdy może zrobić to samodzielnie. Zatem jak wymienić uszczelkę w oknie? Na początek usuń poprzednią warstwę. Następnie pozbądź się pozostałości za pomocą papieru ściernego, tak aby powierzchnia była gładka. Przetrzyj dokładnie wodą z płynem do naczyń, by usunąć brud i kurz. Dopiero wówczas możesz przystąpić do zamontowania nowego elementu. Doskonale do uszczelniania okien sprawdzą się silikonowe albo też gumowo-silikonowe uszczelki. Warto pamiętać także, aby przed instalacją elementu sprawdzić dokładnie wymiary uszczelki, która musi zostać właściwie dopasowana do nieszczelności. Przy tym nie powinna sprawiać problemów w ewentualnym zamykaniu okna. Co więcej, warto stawiać na elementy dedykowane do zamontowanego modelu okna. Informacje o rozmiarze, typie okna i szklenia, kodzie produkcji można znaleźć na tabliczce znamionowej.

Jak wymienić uszczelkę w oknie?

Masz zamontowaną w domu stolarkę plastikową? Chcesz wiedzieć, jak przebiega wymiana uszczelek w oknie PCV? Zmierz dokładnie okno i dotnij uszczelkę, tak aby idealnie pasowała do profilu okiennego. Następnie usuń folię zabezpieczającą i przyłóż ją klejącą stroną do powierzchni ramy oraz ościeżnicy. Dociśnij dobrze element, aby uszczelka mocno się przykleiła. Jeśli zakupiłeś uszczelkę, która nie ma warstwy klejącej, musisz dodatkowo zaopatrzyć się w klej do montażu uszczelki. Pamiętaj, że wymiana uszczelek w oknach PCV wymaga nieco cierpliwości i precyzji. Wówczas będziesz mógł cieszyć się bezawaryjnością stolarki okiennej.
Wiesz już, że wymiana uszczelek w oknach jest konieczna dla zachowania prawidłowości funkcjonowania stolarki. Masz problem z wykonaniem tej pracy lub efekt nie jest zadowalający? Wezwij ekspertów z serwisu Medrus w Warszawie. Na oknach znamy się, jak mało kto! Nasi serwisanci to specjaliści, którzy zawsze służą pomocną radą, dopasują rozwiązania do indywidualnych potrzeb i przywrócą szczelność Twoich okien. Zapraszamy do kontaktu.