Zadzwoń do nas

22 100 47 41

okno plastikowe

Regulacja okien – jak wyregulować okno na zimę?

Sezon grzewczy już się rozpoczął, a to znak, że wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Pomimo ogrzewania czujesz chłód w pomieszczeniu, a zimny ​​wiatr wieje przez Twoje okno? Najprawdopodobniej rama jest ustawiona na tryb letni, który uwzględnia lekkie rozszczelnienie stolarki. W takiej sytuacji niezbędna jest zmiana ustawień okna. Jak to zrobić? Czytaj dalej i dowiedz się, jak wyregulować okno na zimę, by cieszyć się komfortem cieplnym i zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Dlaczego warto regulować okna na zimę?

Regulacja okien na zimę jest ważnym elementem przygotowania domu do chłodniejszych miesięcy. Polega na regulacji docisku skrzydeł, tak aby ściśle przylegały do ramy i nie dochodziło do przepuszczania zimnego powietrza. Regulacja pomaga utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach i obniżyć koszty ogrzewania poprzez ograniczenie ilości zimnego powietrza dostającego się przez szczeliny między skrzydłem okiennym a ramą. Ponadto może również zwiększyć żywotność okien poprzez zmniejszenie zużycia. Regulacja okna uchylnego ma jeszcze jedną zaletę. W przypadku silnego podmuchu wiatru okno ustawione na mikrowentylację nie zostanie wypaczone z zawiasów. Odpowiednie ustawienie okna pozwala także na utrzymanie w domu właściwego poziomu wilgotności. To zaś przekłada się na zmniejszenie ryzyka pojawienia się grzybów i pleśni w pomieszczeniach, które mogą mieć niekorzystny wpływ na układ oddechowy.
Choć samodzielna regulacja okna może być czasochłonna, to jednak warto ją wykonać ze względu na wspomniane przez nas korzyści. Co ważne, nie należy zapominać, że ustawianie okien na zimę powinno być wykonane we wszystkich pomieszczeniach. Co więcej, regulacja okien to czynność, którą należy powtarzać sezonowo, niezależnie od tego, czy występują problemy z funkcjonowaniem stolarki, czy też nie. Dzięki temu zapewnisz sobie szczelność okien i zapobiegniesz sytuacjom, w którym utrata ciepła w domu staje się poważnym problemem. Tym samym zmniejszasz ryzyko awarii i ostatecznie unikasz konieczności wymiany okien na nowe.

Jakie narzędzia są potrzebne do regulacji okien?

Zanim dowiesz się, jak regulować okna, musisz wiedzieć, że tego typu praca konserwacyjna wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Do regulacji okien przydatne może okazać się użycie kilku akcesoriów. Cena takich narzędzi będzie zróżnicowana w zależności od producenta i modelu. Co zatem przyda Ci się podczas regulacji okien? Są to:

  • klucz imbusowy;
  • klucz V.SCH.ACP-S;
  • Torx T10

Narzędzia te można zakupić w wielu sklepach z artykułami remontowo-budowlanymi.

Jak wyregulować okna na zimę?

Odpowiednie ustawienie okuć na zimę jest dość proste i nie powinno nikomu sprawiać większych trudności. Regulacja okien może różnić się w zależności producenta, jednak w większości przypadków sprowadza się do ustawienia rolek ryglujących. W celu ustawienia okuć wystarczy użyć klucza imbusowego (6-kątnego) o średnicy 4 mm do regulacji okien. Za jego pomocą wystarczy przekręcić śruby ( zazwyczaj 3 ), znajdujące się w okuciach skrzydła okna. Jak to zrobić? Przekręć śrubę tak, by dłuższy jej bok znalazł się po stronie uszczelki. Dzięki temu docisk skrzydła do ramy został zwiększony i zimne powietrze nie będzie wnikać do środka. Masz zamontowany nowszy model okna? W takim przypadku regulacja okien polega na przekręceniu rolek bliżej uszczelki. Po wykonaniu wszystkich czynności należy sprawdzić docisk okna do ramy. Jeśli pomimo regulacji szyby nadal stolarka nie jest szczelne, źródło problemu prawdopodobnie leży gdzieś głębiej. W większości sytuacji przyczyną jest uszczelka.

Jak wyregulować okna balkonowe?

Chcesz wiedzieć, jak wyregulować okna balkonowe? Regulacja okna balkonowego jest łatwa i nie wymaga wiele czasu. W tym celu należy otworzyć jedno ze skrzydeł okna i znaleźć na okuciu rolki ryglujące. Za pomocą klucza imbusowego należy wyregulować je tak, by ramy okien, jak najbardziej przylegały do ościeżnicy. Dlatego położenie mimośrodu warto zmienić w taki sposób, by umieszczona na jego powierzchni kropka lub dłuższe wgłębienie było skierowane w kierunku wnętrza. Na koniec upewnij się, że okno otwiera się i zamyka prawidłowo.

Jak wyregulować drzwi balkonowe?

Wiele osób nie wie, jak wyregulować drzwi balkonowe i zastanawia się, czy poradzą sobie z takim wyzwaniem. Nie martw się! Regulacja drzwi balkonowych uchylnych to stosunkowo proste zadanie i niczym nie różni się od ustawienia klasycznego okna. Najpierw upewnij się, że masz odpowiednie narzędzie do pracy, czyli klucz imbusowy. Ustawienie szczelności drzwi należy zacząć na dolnym zawiasie po lekkim uchyleniu skrzydła. Delikatne dokręcenie śruby spowoduje podniesienie skrzydła. Po wyregulowaniu wysokości koniecznie jest upewnienie się, czy drzwi swobodnie się otwierają i uchylają. Regulacja drzwi balkonowych w razie potrzeby musi być ponowiona. Wówczas trzeba przekręcić śrubę regulacyjną o pół obrotu. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz przystąpić do ustawienia pozostałych kierunków. W tym celu otwórz drzwi całkowicie i przekręć dolną śrubę. Tym samym nastąpi przesunięcie skrzydła w kierunku klamki. Następnie trzeba wyregulować zawiasy górne, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniej pozycji skrzydła po przekątnej.
O czym jeszcze warto pamiętać? Niezbędna jest także regulacja docisku drzwi balkonowych. Ta będzie polegać na zmianie położenia okuć. W celu zwiększenia szczelności należy przekręcić rygle w lewo lub prawo o 90 stopni. Po zakończeniu prac koniecznie jest sprawdzenie poprawność działania drzwi balkonowych. W razie konieczności niezbędne będzie ponowienie regulacji.

Jak wyregulować okna plastikowe?

Regulacja okien PCV to nic innego, jak dostosowanie siły docisku skrzydła okiennego do ościeża. Tym samym pozwala ona na kontrolę ilości powietrza dostającego się do pomieszczeń przez okno. Zatem jak wyregulować okna plastikowe? Chcąc zadbać o uszczelnienie, należy przekręcić trzpień odpowiadający za położenie skrzydła w kierunku do wnętrza pomieszczenia o ok. 90º. Następnie podobnie jak przy innych oknach warto sprawdzić, czy przeszklenia dobrze się otwierają i zamykają. Jeśli nie, oznacza to, że skrzydło dociśnięte jest za mocno i konieczne jest poluzowanie okucia. Jak wyregulować okno plastikowe uchylne? Warto wiedzieć, że regulacja uchyłu okna PCV przebiega dokładnie tak samo, jak tego rozwieranego. Czy wszystkie wspomniane prace można wykonać samodzielnie? Jak najbardziej, warto jednak pamiętać, że regulacja okien plastikowych wymaga wyczucia i precyzji.
Przy okazji takiej czynności, jak regulacja okna PCV niezbędne jest także zadbanie o okucia. W tym celu należy przeprowadzić zabiegi konserwacyjne, które przedłużą trwałość stolarki okiennej. Co powinieneś zrobić? Umyj okucia delikatnym środkiem, który nie przyczyni się do korozji elementów. Niekiedy konieczne może być naoliwienie okuć, a także dokładne przeczyszczenie uszczelek. Zalegający na nich brud może utrudniać prawidłowe działanie.

Ile kosztuje regulacja okien?

Wiesz już, dlaczego regulacja okien na zimę jest tak ważna i jak ją przeprowadzić. Chociaż można regulować okna samodzielnie, zaleca się zatrudnienie ekspertów, którzy mają doświadczenie z regulacją okien. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że praca zostanie wykonana bezpiecznie i w prawidłowy sposób. Jaka jest cena usługi regulacja okien na zimę? Przybliżony koszt takiego zlecenia to mniej więcej 10% wartości jednej konstrukcji okna. Cena oczywiście może różnić się w zależności od firmy, wielkości okna i liczby okien, które wymagają zmiany ustawień.
Mając do dyspozycji kilka prostych narzędzi oraz wiedzę, jak wyregulować okna z powyższego artykułu, jesteś w stanie samodzielnie wykonać poprawne ustawienie swoich okien. Jeśli mimo to szukasz ekipy, która wie, jak wyregulować okna na zimę bądź jak rozszczelnić okna na terenie Warszawy, Piaseczna i okolic, koniecznie zgłoś się do firmy Medrus. Nasz zespół składa się z profesjonalistów, którzy są w stanie wykonać usługę regulacja okien na zimę i na lato na najwyższym poziomie. Dysponujemy odpowiednim sprzętem i wiedzą, dzięki czemu będziesz mógł bezpiecznie użytkować stolarkę okienną przez długi czas. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!