Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Okna trzyszybowe lub okna dwuszybowe - które lepsze?

Okna trzyszybowe lub okna dwuszybowe – które lepsze?

Okna dwuszybowe lub okna trzyszybowe? Postaramy się Wam pomóc, udzielając kilku odpowiedzi na temat doboru okien do bloku. Poniżej znajdziecie informacje o zaletach i wadach, oraz micie dotyczącym tego, że okna trzyszybowe są dźwiękochłonne.

Okna trzyszybowe – zalety i wady

Zalety okien trzyszybowych

Są dużo cieplejsze od okien dwuszybowych. Przenikalność cieplna okien dwuszybowych wynosi dla Ug = 1,1. Z kolei dla okien trzyszybowych Ug = 0,5. Jak możemy zauważyć, trzy szyby są ponad 50% cieplejsze. Taka inwestycja zwróci się nam w kosztach ogrzewania mieszkania lub domu.

Wady okien trzyszybowych

Okna trzyszybowe wpuszczają mniej energii słonecznej. Współczynnik “g” wynosi 54%. Jest to pozorna wada, ponieważ w zimie promienie słoneczne nie wspomogą nas w ogrzewaniu wnętrza. Za to latem, będzie nam łatwiej utrzymać niższą temperaturę wewnątrz.

Zobacz badania:

Okna trzyszybowe – co warto o nich wiedzieć

Trzyszybowe okna bywa, że parują od wewnątrz, lecz dwuszybowe parują dużo częściej!

W nowych domach jest to praktycznie niespotykane zjawisko. Z kolei co jakiś czas w bloku taka sytuacja ma miejsce. Zdarza się nam usłyszeć, że “Miałem stare okna i było wszystko w porządku, a teraz? Woda mi cieknie od dołu do góry”. Zdarza się to, gdyż nowe okna trzyszybowe czy nowe dwuszybowe są szczelniejsze niż stare, a wentylacja w mieszkaniu przestaje działać prawidłowo (nie ma skąd pobierać powietrza), jak to mówią: “nie ma cugu “. Najłatwiej to sprawdzić zapalniczką, poprzez przystawienie jej przy kratce wentylacyjnej w kuchni i łazience. Płomień będzie odchylał się w kierunku komina lub mieszkania.  Jeśli do mieszkania, oznacza to, że ciąg powietrza jest w drugim kierunku i mamy przez to za dużą wilgotność, przez co woda skrapla się na szybach.

Efekt ten występuje dużo częściej w oknach dwuszybowych niż trzyszybowych, ponieważ w dwuszybowych dochodzi nam efekt różnicy temperatur i woda skrapla się dużo szybciej, w większych ilościach.

Zdarza się, że parują od zewnątrz

Niestety, im lepszą izolacyjność mają okna trzyszybowe, tym to zjawisko się częściej powtarza. Efekt kondensacji, podczas której powstają skropliny występuje na pakietach trzyszybowych niezależnie od tego, jaką mamy wentylację. Bez względu na to, jak próbowalibyśmy temu zaradzić, efektu tego nie unikniemy. Zjawisko to nie występuje u wszystkich. Jest to uzależnione od temperatury, nasłonecznienia w danym miejscu, zadaszenia, itd.

Wymiana pakietu dwuszybowego na trzyszybowy

Jeśli nadal dany profil jest produkowany z PCV czy ALU, możemy jak najbardziej wymienić 2 szyby na 3 szyby. Profil musi być produkowany, ponieważ musimy zamówić nową listwę przyszybową, aby móc wykonać okna trzyszybowe.

Jak sprawdzić czy okno ma 3 szyby?

Nic prostszego. Wystarczy w telefonie włączyć latarkę i poświecić na szybę. Ile odbić widzimy? 3 punkty? To znaczy, że mamy okna trzyszybowe.

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe w bloku. Które wybrać?

Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy uzyskać?

Lubimy siedzieć blisko parapetu lub na nim z naszym ukochanym kotem lub psem, ale jest nam zimno?

Wybieramy wtedy okna TRZYSZYBOWE!

Nie marzniemy, ale okna są już stare i przydałaby się ich wymiana, ale nie chcemy wydawać niepotrzebnie za dużo pieniędzy?

Warto wybrać okna DWUSZYBOWE!

Nie mamy licznika zamontowanego na grzejniku, a rozliczamy się z ogrzewanie płacąc od 1 m2 mieszkania?

Wtedy decydujemy się na okna DWUSZYBOWE. W takim wypadku nie ma po co przepłacać. Nikt nam dopłaty za trzyszybowe okna nie zwróci, a to że zaoszczędziliśmy energię potrzebną do ogrzania całego budynku, nikogo nie interesuje.

Mamy licznik zamontowany na grzejniku i płacimy wg zużycia?

Dobrym rozwiązaniem będą okna TRZYSZYBOWE. Koszty poniesione na ich zakup z pewnością nam się zwrócą.

Okna trzyszybowe – cena

“Standardowe” okno dwuszybowe do bloku będzie kosztować 790,00 zł. Okno trzyszybowe o tym samym wymiarze będzie kosztować już 980,00 zł. Jest to 24% więcej.

Okna trzyszybowe lub okna dwuszybowe - które lepsze?

Okna trzyszybowe dźwiękochłonne. To jest MIT!

Coraz częściej słyszymy od klientów, że konkurencja mówi im, że okna trzyszybowe są dźwiękochłonne, aby w nieuczciwy sposób sprzedać okna, obiecując tym samym gruszki na wierzbie. W ten sposób klient szukając okien dźwiękochłonnych zostaje po prostu oszukany. Lecz stare okna dźwiekochłonność mają dużo niższą niż nowe trzyszybowe okna, więc często żyjemy z takim produktem latami w nieświadomości.

Osobiście mieliśmy taki przypadek kiedy nasz serwisant okien zawiadomił klienta, że nie posiada okien dźwiękochłonnych i wywiązała się z tego niezła awantura. Klient zadzwonił do dealera który mu je sprzedał i wprowadził go w błąd. Sprawa wyszła podczas naprawy, gdzie nieświadomy klient powiedział, że posiada okna dźwiękochłonne.

DWIE SZYBY wygłuszą nam równowartość 31 dB (w przypadku okien 4/18/4/18/4)

TRZY SZYBY wygłuszą nam równowartość 31 dB (w przypadku okien 4/16/4)


Trzy szyby nie wygłuszają lepiej niż dwie szyby, bo przepuszczają dźwięk o tej samej częstotliwości. Jeżeli chcemy, by wewnątrz budynku było ciszej, to nie wystarczy zmienić obecnych okien na okna trzyszybowe. Należy zmienić grubość szkła z grubości np. 4 mm, na 8 mm lub dokładamy specjalną folię dźwiękochłonną.

Umów się na bezpłatny pomiar