Zadzwoń do nas

22 100 47 41

Najmodniejsze kolory okien 2023/2024

Najmodniejsze kolory okien 2023/2024

Wraz z nadejściem nowego sezonu, projektanci i architekci z całego świata dzielą się swoimi przewidywaniami na temat najmodniejszych kolorów okien na sezon 2023/2024. Decydując się na konkretne barwy ram okiennych, wpływamy na wizerunek całego domu zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. W tym artykule przedstawiamy najgorętsze trendy w kolorach okien. Zainspiruj się z nami i wybierz barwę, która podkreśli wyjątkowy styl Twojego domu lub mieszkania.  

Kolory okien – na co zwrócić uwagę przy wyborze kolorystyki stolarki okiennej?

Kolor okien to jeden z ważniejszych aspektów aranżacji zarówno wnętrza, jak i elewacji budynku. Od właściwie dobranych odcieni zależy nie tylko estetyka, ale również odbiór całego obiektu. Przy wyborze kolorystyki stolarki okiennej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim należy kierować się takimi kwestiami jak:

  • efekt, jaki chcemy osiągnąć – jasne kolory okien wpłyną na wizualne powiększenie przestrzeni i większy dopływ światła, natomiast ciemne tonacje sprawią, że okna staną się mocnym akcentem w aranżacji;
  • materiał, z którego jest zrobione okno – stolarka okienna może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium, czy PCV. Należy wybrać odpowiedni kolor dopasowany do rodzaju tworzywa.
  • spójność z ogólnym wyglądem budynku – należy dopasować odcienie okien do kolorystyki elewacji i większych elementów architektonicznych;
  • styl budynku – w przypadku nowoczesnych konstrukcji często spotykane są odważniejsze kolory okien, podczas gdy w tradycyjnych budynkach dominują barwy bardziej klasyczne i stonowane;
  • wnętrze budynku – kolor stolarki okiennej ma też wpływ na wygląd wnętrza, dlatego warto wziąć pod uwagę wystrój pomieszczeń i zaaranżować okna tak, by pasowały do całości;
  • łatwość utrzymania czystości – niektóre kolory są bardziej podatne na przyciąganie kurzu czy zabrudzeń. Z tego względu warto wybrać barwę, która będzie łatwiejsza w pielęgnacji.

Najmodniejsze kolory okien na sezon 2023/2024

Nie ulega wątpliwości, że okna to ten element aranżacji wnętrz, który potrafi przyciągnąć uwagę, a nawet wpływać na nastrój i samopoczucie domowników. W ostatnich latach wiele osób decydowało się na klasyczną, surową czerń i szlachetny brąz. Nie inaczej będzie w nadchodzących miesiącach. Te najmodniejsze kolory okien doskonale bowiem współgrają z popularnym stylem skandynawskim, który promuje prostotę, jasność i naturalność. Ponadto barwy idealnie odnajdują się w minimalistycznych, nowoczesnych, rustykalnych i klasycznych budynkach. Ciekawą opcją będą także ciemniejsze kolory okien, takie jak grafit i antracyt. Mimo iż te barwy największą popularność osiągnęły kilka sezonów temu, nic nie wskazuje na to, że odejdą w zapomnienie w przeciągu najbliższych lat. Wciąż dodają elegancji i głębi, co pozwala na uzyskanie spójności z innymi elementami wystroju oraz podkreślenie wyjątkowości wnętrza. Co więcej, na takich odcieniach mniej widać kurz czy zabrudzenia.

Nie da się ukryć, że od lat za najmodniejsze kolory okien uznaje się także różne odcienie bieli, które doskonale harmonizują z pozostałymi elementami elewacji oraz wnętrza, podkreślając tym samym styl i charakter domu bądź mieszkania.

Kolory okien PCV –  co będzie modne w 2023/2024?

Wraz z dynamicznym wzrostem popularności stolarki PCV, coraz więcej uwagi przywiązuje się do jej estetyki oraz wyglądu. Kolory okien PCV mają ogromny wpływ na ostateczny efekt aranżacji wnętrz. Dlatego w 2023/2024 możemy się spodziewać ciekawych, odważnych i nowoczesnych trendów kolorystycznych. Obecnie najbardziej pożądane są stonowane i uniwersalne barwy, takie jak biel i szarości. W 2023/2024 przewidujemy, że na topie będzie grafit, antracyt oraz czerń. To jednak nie wszystko! Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania kolorami nawiązującymi do natury. W sezonie 2023/2024 nie będzie inaczej. Dużą popularnością będą cieszyć się ciepłe odcienie brązu oraz kolory okien PCV imitujące strukturę drewna.